ესტონეთის პრეზიდენტმა უარი თქვა ესტონური ეკლესიის აკრძალვის შესახებ კანონზე ხელის მოწერაზე
ესტონეთის პრეზიდენტმა ალარ კარისმა უარი თქვა პარლამენტის მიერ მიღებული „ეკლესიებისა და სამრევლოების შესახებ“ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ კანონის ხელმოწერაზე, რომელიც პირდაპირ გავლენას ახდენს მოსკოვის საპატრიარქოს ემე-ს ინტერესებზე. სახელმწიფოს მეთაურმა ცვლილებები ესტონეთის კონსტიტუციის ეწინააღმდეგებად აღიარა.
„მოსკოვის საპატრიარქო ძირს უთხრის სახელმწიფოების სუვერენიტეტსა და დემოკრატიას, თუმცა კანონში შეტანილი ცვლილება მისი ამჟამინდელი ვერსიით ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 40-ე, 48-ე და 11-ე მუხლებს, რაც არაპროპორციულად ზღუდავს გაერთიანებისა და რელიგიის თავისუფლებას“, - განაცხადა პრეზიდენტმა ოფიციალურ პრესრელიზში.
კარისის თქმით, „საგარეო ურთიერთობებზე ორაზროვანი აკრძალვა სამართლებრივ დავებს შექმნის და შესაძლოა, ისეთი სიტუაცია შეიქმნას, სადაც ყველა ასოციაციის, მათ შორის პოლიტიკური პარტიების თავისუფლებაც შეიზღუდება“.
სახელმწიფოს მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოქმედი კანონმდებლობა უკვე ითვალისწინებს საკმარის სამართლებრივ მექანიზმებს რელიგიური გაერთიანებების მონიტორინგისთვის. „პრობლემა სამართლებრივი საშუალებების ნაკლებობა კი არა, მათი გამოყენებაა. საჭიროების შემთხვევაში, არსებული ინსტრუმენტები უფრო აქტიურად უნდა იქნას გამოყენებული“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა.
კარისმა გაიხსენა, რომ ქვეყნის სისხლის სამართლის კოდექსი ღალატს დანაშაულად განსაზღვრავს, რაც მოიცავს მტრულ გავლენას და დეზინფორმაციის გავრცელებას უცხოური ორგანიზაციის დახმარების მიზნით.
„კონსტიტუცია უნდა იქნას განმარტებული ისე, რომ უცხო პირის მიერ „ლიდერობის“ მხოლოდ განმარტება არ არის საკმარისი გაერთიანების აკრძალვისთვის. ასეთი აკრძალვა, უბრალოდ იმიტომ, რომ ის ბუნდოვანია, დემოკრატიულ საზოგადოებაზე გადაჭარბებულად დამაბრკოლებელ გავლენას მოახდენს“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
კანონპროექტი ახლა ესტონეთის პარლამენტს უბრუნდება გადასახედად და კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში მოსაყვანად.
პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მიუხედავად, შინაგან საქმეთა მინისტრმა იგორ ტარომ განაცხადა, რომ ეკლესიებზე „მტრული გარე გავლენის“ შეზღუდვის საკითხი დღის წესრიგში დარჩება. „ნებისმიერ შემთხვევაში, ესტონეთში ჩვენ არ შეგვიძლია დავუშვათ, რომ ჩვენს რელიგიურ თემებს ხელმძღვანელობდნენ მტრულად განწყობილი რეჟიმები და ორგანიზაციები, რომლებიც მხარს უჭერენ აგრესიას“, - ხაზი გაუსვა მინისტრმა.
შეგახსენებთ, რომ ადრე ესტონეთის პარლამენტმა მიიღო ცვლილებები, რომლებიც მიზნად ისახავს მოსკოვის საპატრიარქოსთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შეზღუდვას. პრეზიდენტ კარისის გადაწყვეტილებამ დროებით გადადო ამ ცვლილებების ძალაში შესვლა.