2025 წლის 24 აპრილს, შეერთებულ შტატებში ოფიციალურად დაიწყო მუშაობა სპეციალურმა სამუშაო ჯგუფმა, რომელიც მიზნად ისახავს სამთავრობო სტრუქტურებში ანტიქრისტიანული მიკერძოების აღმოფხვრას. ჯგუფის შექმნა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის აღმასრულებელი ბრძანებით დაიწყო. ამის შესახებ აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტის პრესსამსახურმა განაცხადა.
სამუშაო ჯგუფის შეხვედრის გახსნაზე მთავარი სიტყვით აშშ-ის გენერალური პროკურორი პამელა ბონდი გამოვიდა. მისი განცხადების თანახმად, სამუშაო ჯგუფი ყურადღებას გაამახვილებს სამთავრობო უწყებებში უკანონო ანტიქრისტიანული პოლიტიკისა და პრაქტიკის გამოვლენაზე, ასევე რეგულაციებში იმ ხარვეზების აღმოფხვრაზე, რომლებიც რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციას უწყობს ხელს.
„ბაიდენის ადმინისტრაცია მშვიდობიანი ქრისტიანების დევნის აღმაშფოთებელ მაგალითს მისდევს და ამავდროულად, ქრისტიანული სისასტიკის საწინააღმდეგო დანაშაულებს უგულებელყოფს“, - ციტირებს ბონდი პრეზიდენტ ტრამპის სიტყვებს.
გენერალურმა პროკურორმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წინა ადმინისტრაციის დროს ქრისტიანების წინააღმდეგ მრავალი დარღვევა იქნა ჩადენილი: „სიცოცხლის მომხრე ქრისტიანები დააკავეს და დააპატიმრეს აბორტის კლინიკებთან მშვიდობიანი ლოცვის გამო. FBI ჯაშუშობდა ტრადიციულ კათოლიკეებს მათ სამრევლოებში. პრეზიდენტმა ბაიდენმა აღდგომის კვირა ტრანსგენდერთა დანახვის დღედ გამოაცხადა“.
პამელა ბონდის თქმით, იუსტიციის დეპარტამენტმა პრეზიდენტ ტრამპის ბრძანების საფუძველზე უკვე შეაჩერა ეს დარღვევები. კერძოდ, სიცოცხლის მომხრე აქტივისტების წინააღმდეგ სამი სისხლის სამართლის საქმე შეწყდა და FACE აქტის (კლინიკაში შესასვლელებთან თავისუფალი წვდომა) განმარტება გადაიხედა იმის უზრუნველსაყოფად, რომ „გადასახადების ფული არ იქნას გამოყენებული სამართლებრივი სისტემის ქრისტიანების წინააღმდეგ იარაღის გამოსაყენებლად“.
„პირველი შესწორება კონსტიტუციის მხოლოდ ერთი სტრიქონი არ არის; ის ამერიკული თავისუფლების ქვაკუთხედია. ის ყველა მოქალაქის უფლებას გარანტიას აძლევს თავისუფლად ისაუბროს, თავისუფლად აღიაროს კონფესია და იცხოვროს საკუთარი სინდისის შესაბამისად, მთავრობის ჩარევის გარეშე“, - განაცხადა გენერალურმა პროკურორმა.
პამელა ბონდის ჩვენების შემდეგ, გენერალური პროკურორის მოადგილემ, ტოდ ბლანჩმა, სიტყვა გამოთქვა და აღნიშნა: „ყველა ადამიანს აქვს თავისუფლება აირჩიოს თავისი რელიგიური რწმენა და ამ არჩევანის გაკეთების შემდეგ, ისინი არასდროს არ უნდა იყვნენ დისკრიმინირებულნი ან ჩვენი მთავრობის მხრიდან მიკერძოებულნი“.
თავისი საქმიანობის ფარგლებში, სამუშაო ჯგუფი ასევე შეისწავლის ქრისტიანებისა და ქრისტიანული ეკლესიების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების სტატისტიკას. წარმოდგენილი მონაცემების თანახმად, 2023 წელს შეერთებულ შტატებში ეკლესიების წინააღმდეგ ვანდალიზმის შემთხვევები რვაჯერ მეტი იყო, ვიდრე 2018 წელს.
სამუშაო ჯგუფში შედიან სხვადასხვა სამთავრობო უწყების წარმომადგენლები, ასევე მოწვეული პირები, რომლებიც ანტიქრისტიანული მიკერძოების მსხვერპლნი არიან და სისტემური პრობლემების იდენტიფიცირების მიზნით საკუთარ ისტორიებს გაუზიარებენ.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ ტრამპის განცხადების თანახმად, ახალი ადმინისტრაცია პატივს მიაგებს იესო ქრისტეს და რელიგიას ამერიკაში აბრუნებს.