ოდესაში ღვთისმშობლის კასპეროვსკაიას ხატით რელიგიური მსვლელობა გაიმართა
ოდესის ეპარქიაში, მრავალი წლის განმავლობაში, ყოველ პარასკევს, დილის რვა საათზე, კითხულობენ აკათისტს კასპეროვსკაიას ხატის წინ.
2025 წლის 23 აპრილს, ბრწყინვალე ოთხშაბათს, მართლმადიდებელმა ოდესელებმა პატივი მიაგეს ღვთისმშობლის ხატს „კასპეროვსკაია“ - შავი ზღვის რეგიონის ზეციური მფარველის. როგორც დღესასწაულის წინა დღეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოდესის ეპარქიის პრესსამსახურმა განაცხადა, ღვთისმშობელი 200 წელია იცავს ოდესას და მის მაცხოვრებლებს თავისი სასწაულმოქმედი ხატით.
ეპარქიის პრესსამსახურმა მოუწოდა ხალხს, მისულიყვნენ და პატივი მიეგოთ წმინდა ხატისთვის და გაიხსენეს, რომ მის წინაშე ლოცვით არაერთი სასწაული მოხდა. კერძოდ, მათ გაიხსენეს, თუ როგორ ჩაატარა ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტმა აგათანგელმა რელიგიური მსვლელობა კასპეროვსკაიას ხატთან ერთად რუსეთის ფედერაციაში სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დასაწყისში, რაც, ბევრი ადამიანის აზრით, იმ დღეებში ოდესის მოსახლეობას იცავდა.
„გვახსოვს, როგორ გაანადგურა რაკეტამ ჩვენი ტაძარი (ოდესის ფერისცვალების ტაძარი - რედ.), ხატის ასლი დარტყმის ადგილზე იდგა, ის სრულიად დაუზიანებელი დარჩა. და ასეთი სასწაულები ბევრია“, - თქვა არქიდიაკონმა ანდრეი პალჩუკმა. – უკვე 200 წელია, ყოველ პარასკევს, დილის რვა საათზე, კასპეროვსკაიას ხატის წინ აკათისტი იკითხება. და მადლიერნი უნდა ვიყოთ ღვთისმშობლის წინაშე ყველა სასწაულისთვის. რადგან ომი არ მთავრდება, მოწამეები მიფრინავენ და ჩვენ უფრო მეტად გვჭირდება ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის მფარველობა, ვიდრე ოდესმე.“
ოდესის მაცხოვრის მიძინების ტაძარში სადღესასწაულო ლიტურგიას ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტი აგათანგელი აღავლინა. მიტროპოლიტს ოდესის ეპარქიის იერარქები და სასულიერო პირები ეხმარებოდნენ.
საღვთო ლიტურგიის დასასრულს, სასულიერო პირებმა და მრავალრიცხოვანმა მორწმუნეებმა სასწაულმოქმედი კასპეროვსკის ხატის წინაშე რელიგიური მსვლელობა და ლოცვა შეასრულეს.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ბრწყინვალე სამშაბათს მართლმადიდებელმა ოდესელებმა პატივი მიაგეს ივერიის ღვთისმშობლის ხატს.