„რუსული ნარატივები“ ჩერტილინის საქმეში: ექსპერტიზას აერია „ნატოვპი“ და ნატო
დეკანოზი სერგი ჩერტილინი ფილმის ფრაგმენტში, რომელშიც ექსპერტებმა დაინახეს "რუსული ნარატივები". ფოტო: СПЖ
უშს-ს მიერ ინიცირებულმა ექსპერტიზამ დეკანოზი სერგი ჩერტილინი დაადანაშაულა “რუსული ნარატივების” გამოყენებაში და მათ აერიათ უკრაინული სიტყვა “ნატოვპი” ნატოსთან, იუწყება ტელეგრამ-არხი «Перший Козацький».
ტელეგრამ-არხის ავტორები იუწყებიან, რომ მღვდელ სერგი ჩერტილინის წინააღმდეგ აღძრულ საქმეში არის ფილმი უკრაინაში ტაძრების მიტაცებების შესახებ, რომელიც მამა სერგიმ თავის მეგობრებთან ერთად გადაიღო.
ფილმის სახელწოდებაა “ზღვარს მიღმა” და ის ეკრანებზე ჯერ არ გამოსულა, „ასე რომ, უუს იკვლევდა ფილმის ერთ-ერთ სამუშაო ვერსიას, რომელიც გამოქვეყნებული არ ყოფილა”, - წერდა «Перший Козацький».
ჟურნალისტებმა გამოაქვეყნეს გვერდი „ეგრეთ წოდებული ფსიქოლონგვისტური ექსპერტიზისა, რომელიც უუს-ს დაკვეთით არის გაკეთებული“.
მათ ყურადღება მიაქციეს ტექტის ფრაგმენტს, რომელიც თითქოს აფიქსირებს და აქცენტებს აკეთებს ფილმის ციტატებზე.
ტექტში, რომელიც უშძ-ის ექსპერტიზის წარმომადგენელთა მიერ გვერდის ცენტრში იყო გამოკვეთილი, ნათქვამია: „წარმოიდგინეთ თავი მღვდლის ადგილას, რომელსაც აგრესიული ნატო თავის პატარა ქალიშვილთან ერთად სახლიდან აგდებს...!“
„რა ნატო შეიძლება იყოს სიუჟეტში, რომელშიც ასახულია 2023 წლის აპრილში სოფელ ტრებუხოვში ტაძრის მიტაცება?! საიდან მოვიდა ნატო ამ ტექსტში, სადაც ის არასდროს არ ყოფილა და ამ კონტექსტში ამ სიტყვას არანაირი აზრი არ აქვს?“, - კითხვას სვამს «Перший Козацький».
აღმოჩნდა, რომ გახმოვანების ორიგინალში, რომელიც ისმის ფილმის ნაწყვეტში და რომელიც უუს-ს ხელში მოხვდა, მამა სერგი ამბობს შემდეგს:
«...სანამ ამ ვიდეოს უყურებთ, უკრაინაში ტაძრის მორიგი დაკავება ხდება ან მზადდება, რომელიც უკან დატოვებს ათობით და ასობით დაჭრილ სულს, კანონისა და სამართლიანობის სასოწარკვეთილებას. წარმოიდგინეთ თავი მღვდლის ადგილას, რომელიც აგრესიულმა ბრბომ გამოაგდო სახლიდან თავის პატარა ქალიშვილთან ერთად, როგორც ეს მოხდა კიევის რეგიონის სოფელ ტრებუხოვში?»
„აქ უკვე აზრი იკითხება, ხომ მართალია? მით უმეტეს, რომ შემდეგ ამ სიტყვების ილუსტრაციას წარმოადგენს ტრებუხოვში ტაძრის მიტაცების ვიდეოების მთელი რიგი. სადაც არის ის პატარა გოგონა, მღვდლის შვილი. სწორედ ასე, ყრუ, ჩლუნგი და ცრუ გამომძიებელთა დაუდევრობისა და სიზარმაცის გამო „აგრესიული ნავტოპი“ გადაიქცა „აგრესიულ ნატოდ“, - წერენ ჟურნალისტები.
მათი ვარაუდით, „შესაძლებელია ტექსტის, რომელიც ფილმის ტექსტია, გენერირება ისე, რომ საერთოდ არ უყურო და არ უსმინო ორიგინალს“.
„ეს მეტად სასაცილოდ ჟღერს, მაგრამ, ალბათ, სპეციალესტებმა გამოიყენეს მეტყველების სუბტიტრების გენერაციის პროგრამა, სწორედ ის, რომელიც მოთავსებულია YouTube-ში”, - ფიქრობენ «Перший Козацький»-ში.
თავიანთი ვერსიის დასტურად მათ მოიყვანეს მაგალითები იგივე შეცდომით, რომელსაც უშვებს იუთუბი ფილმის ზოგიერთ ვერსიაში, იგივე ადგილას.
„ეს ინფორმაცია ანგრევს ნებისმიერ ნდობას ეგრეთ წოდებული ექსპერტიზების მიმართ, რომელთა საფუძველზე დააპატიმრეს და ასამართლებენ მჟკ-ს ჟურნალისტებს და მამა სერგი ჩერტილინს“, - ამბობენ «Перший Козацький»-ს ჟურნალისტები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ჟურნალისტის ადვოკატმა სასამართლოს წარუდგინა მჟკ-ს ახალი ამბების ექსპერტიზის აბსურდულობა.