თავისი ტომოსით ბართლომემ ადამიანები ერთმანეთს გადაკიდა,-ზადუბროვკელი მრევლი
თავისი ქმედებებით უკრაინაში ფანარიონის მეთაურმა ახლობელი ადამიანები ერთმანეთს გადაკიდა და ოჯახებში ზიზღი შეიტანა, უპასუხა უმაღლეს რადასთან ერთობლივ ლოცვაზე ზადუბროვკის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის მორწმუნე ქალმა არხ «Перший козацький»-ს ჟურნალისტის კითხვას.
სოფელ ზადუბროვკაში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აქტივისტები დიდი ხანია ცდილობენ ტაძრის მიტაცებას, თუმცა მრევლი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთგული რჩება და ისინი თავდასხმებისგან იცავენ თავიანთ ეკლესიას. ამა წლის გაზაფხულზე უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეებმა ცემეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხანშიშესული წევრი. რადასთან ერთობლივი ლოცვის მონაწილის სიტყვებით, ზიზღმა, რომელსაც ახალ სტრუქტურაში განიცდიან კანონიკური ეკლესიის მიმართ, ნათესავებიც კი ერთმანეთს დააშორა.
ზადუბროვკელმა მორწმუნემ აღნიშნა, რომ მას სურს პატრიარქ ბართლომეს უთხრას, წაიღოს თავისი ტომოსი.
„იმიტომ რომ ამ ტომოსით მან ჩვენს ოჯახებში დიდი ზიზღი, ბოროტება, აგრესია მოიტანა, - თქვა მან. - ახლობელი ადამიანები ერთმანეთს გადაკიდა. და რა უნდა იყოს იმაზე უარესი , როდესაც ძმათა სისხლი იღვრება?
ისინი ყოველთვის აღმოსავლეთზე აკეთებენ აქცენტს. მაგრამ რა უნდა ვთქვათ აღმოსავლეთზე, როდესაც ჩვენში, ჩვენს პატარა სოფელში სისხლი იღვრება - ჩვენი ახლობლების, დების და ძმების, მშობლების“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში განაცხადეს, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ძირფესვიანად უნდა ამოიძირკვოს.