რელიგიური კარტის გათამაშება ზელენსკის მიიყვანს დამარცხებამდე,- პოლიტოლოგი
თუ უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი ეკლესიურ საკითხში წავა პეტრე პოროშენკოს გზით, ეს მისთვის გამანადგურებელი მარცხით დამთავრდება. ამაზე პოლიტიკურმა ექსპეტრმა, ცენტრ "მესამე სექტორის" ხელმძღვანელმა, ანდრეი ზოლოტორიოვმა კომენტარში უთხრა "ქვეყანა"-ს.
"რელიგიური კარტის გათამაშება მიიყვანს ზელენსკის სტრატეგიულ დამარცხებამდე, უფრო მეტიც, განადგურებამდე,-აღნიშნა პოლიტოლოგმა. -შემოდგომა და ზამთარი ისედაც გვპირდება იყოს პრობლემური ზელენსკისთვის, ეს სატარიფო ომებიცაა და ახალი კარანტინის მოლოდინიც. თუ აქ კიდევ დაემატება ეკლესიის საწინააღმდეგო მოქმედება, ეს შეიძლება კატასტროფული გახდეს ხელისუფლებისთვის."
მან განმარტა, რომ მეუ-ს მომხრეები უმეტესად არ არიან ზელენსკის ამომრჩეველთა ბირთვი, ისევე, როგორც ბერძენი კათოლიკები, და "კიევის საპატრიარქოს ნარჩენები",და ამიტომ მათთვის რელიგიური შემადგენლობის გაძლიერება "გამოჩნდება როგორც უაზრო კეკლუცობა: ამომრჩეველთან, რომელიც მხარს უჭერს "ჯარი, ენა, სარწმუნოება"-ს, არის პოროშენკო, და ზელენსკი მას არ სჭირდება.
მოქმედ პრეზიდენტს ხმა ზუსტად უმე-ს მორწმუნეების უმრავლესობამ მისცა, " და ზუსტად მათ ის დაკარგავს",-ხაზი გაუსვა პოლიტოლოგმა.
"ზელენსკი მათ სჭირდებოდა, ვისაც უნდოდა, რომ ხელისუფლებას არ გაეწვავებინა საეკლესიო განხეთქილება",-აღნიშნა მან.
შეგახსენებთ, ანალიტიკოს დიმიტრი კორნეიჩუკის აზრით, ზელენსკი შეგნებულად იყენებს პროვოკაციას რელიგიურ სფეროში.