უმე-ის იერარქი: დონეცკის ეპარქია რჩება უკრაინის ეკლესიის შემადგენლობაში
ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტროპოლიტმა ვიქტორმა (კოცაბა) ტელემარათონის «Єдині новини» ეთერში კომენტარი გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსების განცხადებაზე რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით უმე-ის ეპარქიებთან დაკავშირებით უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. მისი თქმით, დონეცკის ეპარქია რჩება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემადგენლობაში და არ მიუღია გადაწყვეტილებები რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გადასვლის შესახებ. ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ეს სხვა ეპარქიებსაც ეხება.
„ჩვენ მათ ასეთებად ვაღიარებთ, ვლოცულობთ მათთვის და დარწმუნებულნი ვართ, რომ დადგება დრო, როცა ნორმალური კომუნიკაცია და ნორმალური ღვთისმსახურება კვლავ აღდგება. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ყოველთვის იყო, არის და იქნება უკრაინელ ხალხთან ერთად“.
მიტროპოლიტ ილარიონზე საუბრისას მან ხაზი გაუსვა მის მნიშვნელობას რეგიონისთვის და აღნიშნა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის მოულოდნელი გადაწყვეტილება მისი ეპარქიის მმართველობიდან გათავისუფლების შესახებ: „მართლმადიდებელი დონბასი და მიტროპოლიტი ილარიონი სინონიმებია. დონეცკის ეპარქიაში 28 წელი მსახურობდა. როდესაც მან დაიწყო მსახურება ქალაქ დონეცკში, იყო 10-მდე მართლმადიდებლური ეკლესია, დღეს კი ასზე მეტია. ამიტომ, ეს გადაწყვეტილება მოულოდნელი იყო, რამაც გამოიწვია აზრთა გაცვლა, კომუნიკაცია უმე-ის ეპისკოპოსებს შორის, რასაც მოჰყვა განცხადება, რომელიც 31 ოქტომბერს გამოჩნდა და უკვე 33 ეპისკოპოსმა მოაწერა ხელი“.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-მა დაგმო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის მიერ დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონის გათავისუფლება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციისგან.