ტერნოპოლის რეგიონში, უმე-ს მღვდელი გაათავისუფლეს სმც-დან, მას ნეკნი მოტეხილი ჰქონდა
დეკანოზი ოლეგ მელნიკი, რომელიც მანამდე გადაიყვანეს ჩერტკოვის სამხედრო მობილიზაციის ცენტრში (სმც), გაათავისუფლეს, მაგრამ სამხედრო კომისრებთან კომუნიკაციის შემდეგ, მას ნეკნის მოტეხილობა დაუდგინეს. მღვდელი მონაცემების დაზუსტების საბაბით სმც-ში მიიწვიეს, რადგან აპლიკაცია „Reserve+“ არ ასახავდა ინფორმაციას სამხედრო სამედიცინო კომისიის (სსკ) გავლის შესახებ. მამა ოლეგმა განუცხადა მჟკ-ს, რომ ის ნებაყოფლობით წავიდა სამხედრო კომისარიატში, დარწმუნებული იყო, რომ მისი ყველა დოკუმენტი წესრიგში იყო.
სდც-მა შესთავაზა მას უკანა ხაზზე ემსახურა, რადგან მას აქვს სპეციალიზებული განათლება, როგორც კომუნიკაციების თანამშრომელი, მაგრამ მღვდელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ის არის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (უმე) მსახური. საუბრის დროს, ექიმმა შესთავაზა მას წასულიყო მეუ-ში, რათა გაეგრძელებინა მსახურება, რაზეც მამა ოლეგმა უპასუხა: ”მე არ წავალ მეუ-ში სიკვდილით დასჯის საფრთხის ქვეშ”.
გარდა ამისა, მისი თქმით, სმც სცადა მისთვის ტელეფონის წართმევა, ასევე წაართვა მღვდელს პირადობის მოწმობა. მღვდელს დაახლოებით ერთი დღე საკვები არ მიეწოდებოდა, რის გამოც აღენიშნებოდა ჰიპერტონია. ადგილზე გამოძახებულმა ექიმებმა ის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, მაგრამ პირველადი დახმარების გაწევის შემდეგ დააბრუნეს სმც-ში. იქ მამა ოლეგზე ზეწოლა გაძლიერდა – შეურაცხყოფა დაიწყეს, შემდეგ კი სცემეს.
ახლა დეკანოზი ოლეგ მელნიკი სახლშია, მაგრამ მას ნეკნი აქვს გატეხილი. ტრავმის მიუხედავად, მღვდელი წირვაზე წასვლას აპირებდა, თუმცა ჯანმრთელობამ ამის საშუალება არ მისცა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 2 ნოემბერს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თითქმის 55 წლის დეკანოზი ოლეგ მელნიკი ძალის გამოყენებით იქნა მობილიზებული ტერნოპოლის რაიონში.