უკრაინელი გახდა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეპისკოპოსი
2024 წლის 10 ნოემბერს შედგა არქიმანდრიტ მაქსიმის (ერისკაცობაში რომან რუდკო) ხელდასხმა არისტოს ეპისკოპოსად, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ავსტრიის მიტროპოლიის ვიკარად, ნათქვამია უმე-ის ვენის სამრევლოს ფეისბუქ-გვერდზე (კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო).
საშუალო განათლება მშობლიურ ქალაქში მიიღო. დაამთავრა ლვოვის სასულიერო სემინარია და სალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტის ღვთისმეტყველების ფაკულტეტი. ამავე უნივერსიტეტში დაამთავრა მაგისტრატურის კურსი.
მაგისტრის ხარისხი მიიღო საბერძნეთში, ქალაქ თესალონიკში, დაამთავრა არისტოტელეს უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტი.
2018 წელს, ვენის სამების საკათედრო ტაძარში, რომან რუდკო ბერად აღიკვეცა და ავსტრიის მიტროპოლიტმა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უნგრეთის ეგზარქოსმა არსენიოსმა (კარდამაკისმა) დიაკვნად აკურთხეს.
2023 წელს მაქსიმი გახდა არქიმანდრიტი და მიიღო ავსტრიისა და უნგრეთის ეგზარქოსის მიტროპოლიის პროტოსინგელის თანამდებობა.
2024 წლის 29 აგვისტოს ფანარის წმინდა სინოდის სხდომაზე აირჩიეს ავსტრიის მეტროპოლიის სუფრაგან ეპისკოპოსად არისტიის ეპისკოპოსის წოდებით.
მანამდე მჟკ წერდა: ბართლომე ტრამპს: ვიმედოვნებთ, რომ შეერთებული შტატები დაიცავს რელიგიურ თავისუფლებას.