ვატიკანისა და რუსეთის დიპლომატებმა უკრაინაში ომის დასრულებაზე ისაუბრეს
დანგრეული შენობები ხარკოვში, 2025 წლის 4 აპრილი. ფოტო: Vatican News დანგრეული შენობები ხარკოვში, 2025 წლის 4 აპრილი. ფოტო: Vatican News
საუბარი მიეძღვნა მსოფლიო პოლიტიკის ზოგად მიმოხილვას, განსაკუთრებული ყურადღების გამახვილებით უკრაინაში ომის ვითარებაზე.
პარასკევს, 2025 წლის 4 აპრილს, გაიმართა სატელეფონო საუბარი ვატიკანის მთავარეპისკოპოს პოლ რიჩარდ გალაჰერს, სახელმწიფოებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის მდივანს და რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრს სერგეი ლავროვს შორის. ვატიკანის პრესსამსახურის ცნობით, დიპლომატებმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციეს უკრაინაში არსებულ ვითარებას.
„საუბარი მიეძღვნა მსოფლიო პოლიტიკის ზოგად მიმოხილვას, განსაკუთრებული ყურადღება უკრაინაში ომის ვითარებას და საომარი მოქმედებების შეწყვეტის რიგ ინიციატივებს“, - ნათქვამია პრესრელიზში.
აღნიშნულია, რომ ვატიკანმა დაადასტურა მზადყოფნა გააგრძელოს ჰუმანიტარული მონაწილეობა პატიმრების გაცვლის საკითხში.
როგორც მჟკ წერდა, 2025 წლის 17 მარტს ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა კარდინალმა პიეტრო პაროლინმა იმედი გამოთქვა, რომ უკრაინასა და რუსეთს შორის ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მოლაპარაკებები სამართლიან და გრძელვადიან მშვიდობას გამოიწვევს.