ავსტრალიის ხელისუფლებამ ბავშვებს სოციალურ ქსელებზე წვდომა აუკრძალა
ავსტრალიელი ბავშვებისთვის სოციალურ ქსელებზე წვდომა მომავალ წელს, 2025 წელს აიკრძალება. გახმაურებული კანონი სულ რაღაც ერთ კვირაში მიიღეს ჯერ ქვედა პალატაში, ხოლო 28 ნოემბერს სენატში.
თავად ციფრულ პლატფორმებს მოუწევთ კანონთან შესაბამისობის მონიტორინგი და კონტროლის მექანიზმის შემუშავებაც. გამოცემა იუწყება, რომ მოთხოვნების დარღვევისთვის კომპანიებს 32,3 მილიონ დოლარამდე ჯარიმის გადახდა ემუქრებათ.
ხუთშაბათს, პარლამენტის ზედა პალატამ, სენატმა, 34 ხმით 19-ის წინააღმდეგ მიიღო კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს 16 წლამდე ბავშვებს სოციალური მედიის გამოყენებას. ახალი კანონი შემუშავდა ლეიბორისტული პარტიის ხელმძღვანელის, ენტონი ალბანეზის განცხადებების საპასუხოდ, რომელმაც მიუთითა „მკაფიო მიზეზობრივი კავშირი სოციალური მედიის ზრდასა და ახალგაზრდა ავსტრალიელების ფსიქიკურ ჯანმრთელობას შორის ზიანის მიყენებას შორის“.
კანონპროექტში არ არის მითითებული, რომელ კომპანიებზე გავრცელდება კანონმდებლობა. ამავდროულად, კომუნიკაციების მინისტრმა მიშელ როულენდმა თქვა, რომ Snapchat, TikTok, X, Instagram, Reddit და Facebook სავარაუდოდ აიკრძალება. YouTube არ შედის მისი "მნიშვნელოვანი" საგანმანათლებლო მიზნის გამო.
მანამდე ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ამერიკელი მკვლევარების აზრით, გაჯეტების გადაჭარბებულმა გამოყენებამ შეიძლება თვითმკვლელობამდე მიგვიყვანოს ახალგაზრდა.
СПЖ-მა ათონის ნახევარკუნძულზე ფილიალი გახსნა.
ევროპული ორგანიზაცია „Православული ჟურნალისტების კავშირი“ გახსნა წარმომადგენლობა წმინდა მთაზე ათოსზე.
ბრძანების მიხედვით, უკრაინაში აშშ-ისა და ბულგარეთის СПЖ ვებსაიტები დაბლოკეს.
საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების სამსახური მიიჩნევს, რომ მართლმადიდებლური სიახლეები აშშ-დან და ბულგარეთიდან უკრაინელებისთვის საფრთხეს წარმოადგენენ.
ქალთა მონასტერში კამენსკის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა
ერთი მონაზონი დიდი სქიმისას მოირგო, ორი მონაზონი მონასტრის წევრი გახდა და კიდევ ორი ინოკინია გახდა.
„Правый сектор“ ამაყობს, რომ ძალოვანი მხარდაჭერა მიიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის დაკავებისას დუბოვцах.