უკრაინაში უუს-ის მოთხოვნით, მჟკ-ის ვებსაიტები ამერიკასა და ბულგარეთში დაიბლოკა
უუს მიიჩნევს, რომ მართლმადიდებლური ამბები აშშ-დან და ბულგარეთიდან უკრაინელებისთვის საფრთხეს წარმოადგენს.
2025 წლის 29 და 31 მარტს, უკრაინის სპეციალური კომუნიკაციებისა და ინფორმაციის დაცვის სახელმწიფო სამსახურმა გამოაქვეყნა ბრძანებები N 179/2980 და N 183/2984 „ინტერნეტ რესურსებზე წვდომის შეზღუდვის შესახებ“, რომლებშიც მოითხოვდა, რომ უკრაინელ პროვაიდერებს დაებლოკათ ამერიკის შეერთებულ შტატებსა(ინგლისურ ენაზე) და ბულგარეთში(ბულგარულ ენააზე) მჟკ-ის ფილიალის ვებსაიტებზე წვდომა.
დოკუმენტის ტექსტში აღნიშნულია, რომ რესურსების დაბლოკვა უუს-ს მოთხოვნით განხორციელდა.
უკრაინელებისთვის ინგლისურენოვანი პუბლიკაციებისა და ახალი ამბების დაბლოკვის მოტივები და არგუმენტები შეერთებული შტატებიდან, ასევე ბულგარულიდან არ არის განმარტებული.
ბრძანებაში ნათქვამია, რომ ბლოკირება დროებითია და უკრაინაში საომარი მდგომარეობის დასრულებამდე გაგრძელდება.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის იანვარში ხელისუფლებამ მეხუთედ დაბლოკა მჟკ-ის ვებგვერდები უკრაინულ და რუსულ ენებზე. მჟკ-მ შეიტანა სარჩელი უუს-ს წინააღმდეგ უკანონო ბლოკირების გამო.