მეუ-ს ერთ-ერთი სპიკერი ირწმუნება, რომ ის ფსიქიკურად ჯანმრთელია
მეუ-ს ერთ-ერთმა მედიააქტიურმა „მღვდელმა“ რომან გრიშჩუკმა, რომელიც აქტიურად მონაწილეობს ბუკოვინაში უმე-ის ეკლესიების დაყადაღებაში, ფეისბუქ-გვერდზე განაცხადა, რომ ფსიქიკურად ჯანმრთელია.
მან ჩერნივცის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს შენობის ფონზე იპოზიორა და ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცნობა აჩვენა.
ასეთი ქმედების მიზეზი, მისი თქმით, გახდა სახალხო დეპუტატის არტემ დმიტრუკის პოსტი, რომელმაც თავის Telegram არხზე გამოაქვეყნა ჩერნივცის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს ამბულატორიული განყოფილების N288 სერთიფიკატის ასლი, სადაც ნათქვამია, რომ გრიშჩუკს აქვს აფექტურ-ბოდვითი დაავადება. აშლილობა (F 20.0) და მას სჭირდება ზედამხედველობა და კონტროლი.
გრიშჩუკი ჩიოდა, რომ მისი არაკეთილმოსურნეები მას ურჩევდნენ "აბების მიღებას". გრიშჩუკმა აჩვენა კიდევ ერთი მოწმობა, სადაც ნათქვამია, რომ მას 5 წლის განმავლობაში არ მიუმართავს სამედიცინო დაწესებულებისთვის ფსიქიატრიული დახმარების მისაღებად.
გრიშჩუკმა განაცხადა, რომ მან პოლიციაში საჩივარი შეიტანა დმიტრუკის წინააღმდეგ. მან ასევე პირობა დადო, რომ ბანჩენის მონასტერს მოუწევს მართლმსაჯულების წინაშე წარსდგენა, რომელმაც დმიტრუკის პუბლიკაცია ფეისბუქ-გვერდზე გაავრცელა. მისი თქმით, განზრახ ახდენენ მის დისკრედიტაციას, რადგან მისი სულიერი ავტორიტეტი ბუკოვინაში "მიუღწეველია" უმე-ის მღვდლებისთვის.
მან ასევე თავი შეადარა ფოჩაევის ბერ ამფილოხის და აკადემიკოს სახაროვს, რომლებიც საბჭოთა ხელისუფლებამ იძულებით მოათავსა ფსიქიატრიულ კლინიკებში. რატომ გაავლო გრიშჩუკმა ასეთი პარალელები, თუ ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში არ უმკურნალია, არ აუხსნია.