სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლი ლავრის სატრაპეზო ტაძარში გამოვიდა
2024 წლის 15 დეკემბერს კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ტაძარში ჩატარდა ფოლკლორულ-აკადემიური კონცერტი „შობა - ახალი სტილი“. ამის შესახებ თავის Facebook გვერდზე იუწყებოდა უკრაინის ხელოვნებისა და მხატვრული განათლების სახსააგენტო. კონცერტის მონაწილეები - უკრაინის სიმღერისა და ცეკვის აკადემიური ფოლკლორულ-ეთნოგრაფიული ანსამბლი „კალინა“ და ანსამბლი „ბლაგოვესტი“.
როგორც სააგენტო იუწყება, პროექტს ნაზარი ტარასენკო ხელმძღვანელობდა, კიევში მეუ-ს ფერიცვალების ტაძრის ერთ-ერთი რეგენტი. მონაწილეებმა „წარმოადგინეს ჩვენი ხალხის ფოლკლორული მემკვიდრეობა უკრაინული მუსიკის თანამედროვე კომპოზიტორთა და კლასიკოსთა ორიგინალური ორანჟირებით“. პოსტის კომენტარებში უკრაინელებმა დატოვეს ნეგატიური ჩანაწერები. „ნუ შეცდებით, ღმერთს ვერ შეურაცხყოფთ. რადგან თუ ადამიანი დასთესს, მოიმკის კიდევაც. არ გყოფნით ცეკვისთვის სცენები, ტაძარშიც უნდა დახტოდეთ თხებივით“, - დაწერა ოსტაპ ბარსუკოვმა.
„ამბობენ... შობა... ახალი კალენდარი... ახალი სტილი... ლოცვის ნაცვლად ცეკვა? იოანე ღვთისმეტყველისთვის ცნობილი ეს „სტილი“ 2000 წლისაა“, - წერდა ლეონიდ ლიაპიჩი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ტაძარში კულინარული შოუ მოაწყვეს.
უმე-ის არქიდიაკონმა ოდესის თავშესაფარში იმღერა "O Sole Mio"
ანდრეი პალჩუკმა შეასრულა ნეაპოლიტანური სიმღერა, რამაც მაყურებლის მხურვალე აპლოდისმენტები გამოიწვია.
უმე-ის პოლტავას ეპარქიის ტაძრებში აგროვებენ დახმარებას რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზარალებულებისთვის
ჩვენ გვჭირდება პირველადი მოხმარების ნივთები, საძილე ტომრები, თბილი ტანსაცმელი, მაღალკალორიული საკვები.