ტრამპმა ვატიკანში ელჩად დანიშნა პოლიტიკოსი, რომელიც აკრიტიკებდა პაპს
აშშ-ის ახლად არჩეულმა პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ვატიკანში ელჩად დანიშნა ბრაიან ბირჩი, უფლებადამცველი ჯგუფის CatholicVote-ის ლიდერი. ბირჩის კანდიდატურას ახლა დასჭირდება აშშ-ს სენატის დადასტურება და წმინდა საყდრის თანხმობა, სანამ ის ოფიციალურად დაიკავებს თანამდებობას, იუწყება The National Catholic Reporter.
„მან კარგად წარმომადგინა მე გასულ არჩევნებში, დააგროვა უფრო მეტი კათოლიკე ხმა, ვიდრე ნებისმიერი სხვა საპრეზიდენტო კანდიდატმა ისტორიაში! - განაცხადა ტრამპმა. "ბრაიანს უყვარს თავისი ეკლესია და შეერთებული შტატები - ის ყველას გვასახელებს."
გამოცემა თვლის, რომ ტრამპის არჩევანი „რათქმაუნდა გაუგებარია ვატიკანისთვის, რადგან ის დიდი ხანია აკრიტიკებს ფრენსის პაპობას“.
კერძოდ, ბირჩმა გააკრიტიკა რკე-ის ნებართვა ერთსქესიანი წყვილების დალოცვაზე. მისი აზრით, ამან კათოლიკურ ეკლესიაში „დაბნეულობა“ შექმნა. ბირჩმა ასევე ისაუბრა პაპის სიტყვებზე, რომ კარგი კათოლიკეები არ უნდა მრავლდებოდნენ „კურდღლებივით“. ბირჩი თვლის, რომ პონტიფიკოსის განცხადებამ შეურაცხყო კონსერვატიული კათოლიკეები, რომლებიც ემორჩილებიან ეკლესიის სწავლებას კონტრაცეფციის შესახებ და ამიტომ ქმნიან დიდ ოჯახებს. მათ ეს შეურაცხყოფად მიიღეს.
აშშ-ის ახალი ელჩის ოჯახს 9 შვილი ჰყავს. ის არის სეტონის აკადემიის პრეზიდენტი, კათოლიკური მონტესორის სკოლის ილინოისში.