უნეტარესმა დიდი წყალკურთხევა ჩაატარა
2025 წლის 19 იანვარს, ჩვენი უფლისა და მაცხოვრის იესო ქრისტეს ნათლისღების დღეს, კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ საზეიმო საღმრთო ლიტურგია ჩაატარა კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების ტაძარში. ამის შესახებ იუწყება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმნათლებლო განყოფილება. ღვთისმსახურება ჩატარდა აღაპიტე პეჩერელის სახელობის ტაძარში. მიტროპოლიტთან თანამსახურებდნენ ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, ბელოგოროდსკის არქიეპისკოპოსი სილვესტრი, ირპენის ეპისკოპოსი ლავროსი, ბოროდიანსკის ეპისკოპოსი მარკოზი, სასულიერო წოდების სტუმრები და მონასტრის სამღვდელოება.
სახარების საზეიმო კითხვის შემდეგ უნეტარესმა ონოფრემ მორწმუნეებს მიმართა ქადაგებით და შეახსენა მათ ნათლისღებისა და სულიერი განმწმენდის მნიშვნელობა.
ლიტურგიის დროს ილოცეს უკრაინაში მშვიდობისთვის, გაჭირვებულთა შეწევნისთვის, უკრაინელი ხალხის მიმართ წყალობისთვის, უძლურთა განკურნებისთვის, ტყვეთა განთავისუფლებისთვის და უსახლკაროდ დარჩენილები დალოცეს.
საიდუმლო ლოცვის აღსრულების შემდეგ წინამძღოლმა დიდი წყალკურთხევა ჩაატარა, მორწმუნეებს ნაკურთხი წყალი აპკურა და მრევლს ღვთის განცხადების დღესასწაული მიულოცა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უნეტარესმა ნაკურთხი წყლის ძალაზე და მორწმუნეთათვის სინანულის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.