მთავარეპისკოპოსი ანასტასის დაკრძალვაზე ადგილობრივი ეკლესიების დელეგაციები ჩავიდნენ
ალბანეთის მთავარეპისკოპოსი ანასტასის პანაშვიდზე ტირანაში ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების წინამძღვრები და დელეგაციები ჩადიან, იუწყება მჟკ-ის ალბანური ფილიალი Facebook-ზე.
2025 წლის 25 იანვრის საღამოს ტირანაში პირველი დელეგაციების ჩამოსვლა დაიწყო.
ანტიოქიის საპატრიარქოს წარმომადგენელმა, გერმანიის მიტროპოლიტმა ისაკმა პანაშვიდი ქრისტეს აღდგომის საკათედრო ტაძარში არაბულ და გერმანულ ენებზე აღავლინა.
ნეტარი მთავარეპისკოპოსის ანასტასის პანაშვიდი იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემაც აღასრულა.
შუაღამისას ბულგარეთის პატრიარქი დანიელი პანაშვიდზე ტირანაში ჩავიდა. მან პანაშვიდი აღასრულა მეუფე ანასტასის სულის მოსახსნელად.
30 იანვარს დილით ტირანაში კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე, ათენის მთავარეპისკოპოსი იერონიმე და რუსეთის ეკლესიის დელეგაცია ჩავლენ.
პანაშვიდი ადგილობრივი დროით 11:00 საათზე (კიევის დროით 12:00 საათზე) საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ გაიმართება, რასაც მოჰყვება დაკრძალვა საკათედრო ტაძრის საკურთხევლის ქვეშ სპეციალურ საძვალეში, რომელიც თავად უნეტარესმა მთავარეპისკოპოსმა მოამზადა.
ასევე ჩამოდიან პოლიტიკოსები და ხელისუფლების წარმომადგენლები. კერძოდ, საბერძნეთის პრემიერ-მინისტრი კირიაკოს მიცოტაკისი, ბერძენი პოლიტიკოსები, ნიკოს ანდროულაკისი და სოკრატე ფამელოსი. მოსალოდნელია, რომ მიცოტაკისი სამგლოვიარო ცერემონიაზე სიტყვით გამოვა.