მეუფე ანასტასის პანაშვიდი ტირანაში. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 30 იანვარს ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის აღდგომის საკათედრო ტაძარში მისი წინამძღვრის, მთავარეპისკოპოსი ანასტასის პანაშვიდი გაიმართა. ცერემონია პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა მჟკ-ის ალბანეთის ფილიალის Facebook-გვერდზე.
პანაშვიდს ხელმძღვანელობდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე, ალბანელი ეპისკოპოსები: გიროკასტრის მიტროპოლიტი დიმიტრი, ელბასანელი ანტონი, ბერატელი ასტია, აპოლონიელი და ფერიელი ნიკოლოზი, კორჩინელი იოანე, ამანტიელი ნათანაელი და კრუინის ანასტასი.
მათთან ერთად ლოცულობდნენ ბულგარეთის პატრიარქი დანიელი, იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე, ალექსანდრიის პატრიარქი თეოდორე, ათენის მთავარეპისკოპოსი იერონიმოსი, ტარგოვიშტეს მიტროპოლიტი ნიფონი (რუმინეთის საპატრიარქო), ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტი ანტონი (რმე) და ათონის მონასტრების ქსენოფონტეს და სიმონოპერის წინამძღვრები.
წირვას ესწრებოდნენ ალბანეთის პრეზიდენტი ბაირამ ბეგაი, პრემიერ მინისტრი ედი რამა, საბერძნეთის პრემიერ მინისტრი კირიაკოს მიცოტაკისი და სხვა პოლიტიკური მოღვაწეები საბერძნეთიდან და ალბანეთიდან.
აღდგომის უზარმაზარი ტაძარი სავსე იყო მომლოცველებით. მოედანზე მდებარე ტაძრის წინ ათასობით ადამიანმა ილოცა.
პანაშვიდის დასრულების შემდეგ ეპისკოპოსებმა და მღვდლებმა კუბო ხელით გადაიტანეს დაკრძალვის ადგილას - ტაძრის ქვეშ არსებულ საძვალემდე.