უმე-ის პოლტავას ეპარქიის ტაძრებში აგროვებენ დახმარებას რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზარალებულებისთვის
1 თებერვლის ღამეს რუსეთის ფედერაციის თავდასხმის შედეგად პოლტავაში საცხოვრებელი კორპუსის შესასვლელი სრულიად განადგურდა. ფოტო: ГСЧС
უმე-ის პოლტავას ეპარქიის ყველა ეკლესიასა და მონასტერში ,ლოცულობენ დაღუპულთა განსასვენებლად და დაჭრილთა ჯანმრთელობისთვის, ასევე აგროვებენ საჭირო ნივთებს ქალაქზე რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზარალებული ადამიანებისთვის. ამის შესახებ პოლტავას ეპარქიის ტელეგრამ-არხი იტყობინება.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის პოლტავას ეპარქიის სასულიერო პირები და მორწმუნეები გულწრფელ სამძიმარს უცხადებენ პოლტავაზე სარაკეტო დარტყმის შედეგად დაღუპულთა და დაშავებულთა ოჯახებს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უმე-ის პოლტავას ეპარქიის ყველა ეკლესიასა და მონასტერში ლოცულობენ დაღუპულთა განსასვენებლად და დაჭრილთა ჯანმრთელობისთვის, უფალს თხოვნით მიმართავენ მათი სწრაფად გამოჯანმრთელებისთვის.
ეპარქიის პრესსამსახური ასევე იუწყება, რომ ქალაქ პოლტავას ეკლესიებში სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზარალებულთათვის აუცილებელი ნივთების შეგროვება მიმდინარეობს.
ჩვენ გვჭირდება საძილე ტომრები, თბილი ტანსაცმელი, მაღალკალორიული საკვები, არა მალფუჭებადი საკვები, მედიკამენტები, წყალი და ჰიგიენის საშუალებები. ეპარქია ითხოვს, თუ ეს შესაძლებელია, ეს ნივთები ქალაქის ეკლესიებში მიიტანონ.
1 თებერვლის ღამეს რუსეთის ფედერაციის თავდასხმის შედეგად პოლტავაში საცხოვრებელი კორპუსის შესასვლელი სრულიად განადგურდა. რუსეთის სარაკეტო დარტყმის შედეგად დაღუპულთა რიცხვი 16:00 საათისთვის 7 ადამიანია, დაშავებულთა რაოდენობა 14-მდეა, მათ შორის სამი ბავშვია, იტყობინება უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტრო. ნანგრევების გაწმენდა გრძელდება. პოლტავას ოლქში სამდღიანი გლოვაა გამოცხადებული.
როგორც მჟკ წერს, უმე-ის სუმის ეპარქიის ეკლესიებში ლოცულობენ 30 იანვარს სუმში განხორციელებული ავიადარტყმის შედეგად დაზარალებულთათვის.
უმე-ის არქიდიაკონმა ოდესის თავშესაფარში იმღერა "O Sole Mio"
ანდრეი პალჩუკმა შეასრულა ნეაპოლიტანური სიმღერა, რამაც მაყურებლის მხურვალე აპლოდისმენტები გამოიწვია.
ჩვენ გვჭირდება პირველადი მოხმარების ნივთები, საძილე ტომრები, თბილი ტანსაცმელი, მაღალკალორიული საკვები.