პოჩაევის ლავრა. ფოტო: Оbozrevatel
2025 წლის 3 თებერვალს მეუ-ს სინოდმა გამოაცხადა ორგანიზაციის შექმნა „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტერნოპოლის ეპარქიის პოჩაივის სულიწმიდის მონასტერი (უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია)“, - იუწყება მეუ-ს ვებგვერდი. შესაბამის განკარგულებას ხელი მოაწერა ეპიფანე დუმენკომ. ახალი სტრუქტურის ხელმძღვანელად დაინიშნა ტერნოპოლისა და კრემენეცის „მიტროპოლიტი“ ნესტორ პისიკი.
ორი წლის წინ, 2023 წლის მარტში, მეუ-მ შექმნა ორგანიზაცია „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტერნოპოლის ეპარქიის პოჩაივის წმინდა მიძინების ლავრა“ და დანიშნა იგივე პისიკი „წმინდა არქიმანდრიტად“. მეუ-მ არ განმარტა, რამდენად შეესაბამება ეს განკარგულებები ერთმანეთს და სად უნდა განთავსდეს ახალი სტრუქტურა ფიზიკურად.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უბკე-ის ხელმძღვანელის ს.შევჩუკის თქმით, პოჩაევის ლავრის „დემოსკოვიზაციის“ შემდეგ ხელისუფლებამ უნდა გაიხსენოს მისი სტრუქტურა.