მიხეილ ზინკევიჩი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: fanarion.blogspot
მეუ-ს სინოდმა, ეპიფანე დუმენკოს ხელმძღვანელობით, საყვედური გამოუცხადა ლუცკის "მიტროპოლიტს" მიხაილ ზინკევიჩს რიგი დარღვევებისთვის, იუწყება მეუ-ს ვებგვერდი.
"იერარქს" ბრალად სდებენ მეცენატების სურათების არასწორად განთავსებას მეუ-ს ლუცკის საკათედრო ტაძრის ფრესკაზე. ეპიფანეს სინოდის წევრებიუს აზრით, ეს გამოსახულებები შეიქმნა „ისეთ ადგილას და ფორმაში, რომელიც არ არის დამახასიათებელი ქტიტორის გამოსახულებებისთვის, რამაც გამოიწვია უარყოფითი რეზონანსი“.
ზინკევიჩს ასევე უსაყვედურეს დიქტატურის გამო, იგნორირება გაუკეთა ტომოსის დებულებებს და ადგილობრივი ეკლესიების მეთაურებთან უნებართვო კონტაქტები ჰქონდა.
„ვოლინის ეპარქიის მეთაურის მიერ გადაწყვეტილების მიღების ცალმხრივი სტილი, საკუთარი თავისა და მისი ეპარქიის განზრახ გამოყოფის მრავალი მაგალითი ადგილობრივი ეკლესიის სისრულისგან, რაც გამოიხატება განსაკუთრებით არაჩვეულებრივი ლიტურგიკული საგნების გამოყენებაში. თანამედროვე უკრაინული მართლმადიდებლური ტრადიციის მიხედვით, ეპისკოპოსმა უგულებელყო 34-ე სამოციქულო კანონი თავის საქმიანობაში. ტომოსის ნორმები ავტოკეფალიის შესახებ, რაც ხდება მთელი მეუ-ს მიმართ უსამართლო საჩივრების მიზეზი - ეს და სხვა რამ იწვევს მავნე შედეგებს, ხდება ცდუნების მიზეზი“, - ნათქვამია ტექსტში.
მეუ-მ განუცხადა ზინკევიჩს „საყვედური მოწოდებით, გამოასწოროს ჩადენილი დარღვევები და არ ჩაიდინოს ახლები, გადახედოს თავის არაადეკვატურ დამოკიდებულებას კანონიკური მოვალეობის შესრულების მიმართ და დაპირებას, რომელიც მიცემულია ეკლესიის ერთიანობის მხარდაჭერის, გულწრფელი ერთსულოვნების შესახებ. სიტყვას და მოქმედებას წინამძღვართან და ადგილობრივი ეკლესიის ეპისკოპოსთან“.
მეუ-მ ასევე გაათავისუფლა ზინკევიჩი მონასტრებისა და ბერმონაზვნობის კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან და განაცხადა, რომ „ხუთ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში მიტროპოლიტმა მიხეილმა ვერ შეძლო სამუშაოს ორგანიზება, შეგნებულად უგულებელყო მისი, როგორც კომისიის თავმჯდომარის მოვალეობები“.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი შეხვდა მეუ-ის „იერარქს“ მიხეილ ზინკევიჩს.