პოჩაევის ლავრამ კულტურის სამინისტროს უარი უთხრა მონასტრის ტერიტორიაზე გადაღებაზე
პოჩაევის ლავრამ კულტურის სამინისტროს უარი უთხრა მონასტრის ტერიტორიაზე ვიდეოგადაღებაზე. შესაბამისი დოკუმენტი გამოქვეყნდა მონასტრის ტელეგრამ-არხზე.
2025 წლის 3 თებერვალს კულტურის სამინისტრომ, კრემენეც-პოჩაივის ნაკრძალის დირექტორის მოადგილის ი. დერევინსკის წარმომადგენლობით, სთხოვა ლავრას ხელმძღვანელობას გადამღები ჯგუფისთვი დაეშვათ მონასტრის ტერიტორიაზე.
4 თებერვალს დათარიღებულ საპასუხო წერილში, მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა პოჩაევმა და მისმა ძმებმა უარი თქვეს თხოვნაზე, იმ მოტივით, რომ ლავრა არის ადგილი, სადაც უამრავი ხალხი იკრიბება და ომის დროს იქ გადაღება კანონით აკრძალულია.
ლავრაში ციტირება გააკეთეს 2022 წლის 31 მარტს ტერნოპოლის რეგიონის თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილების, რომელიც კრძალავს „გამშვები პუნქტების, სამხედრო და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტების, სახელმწიფო და აღმასრულებელი ხელისუფლების შენობების, ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების, საწარმოების, დაწესებულებების, შესაბამისი ფუნქციების შესრულებაზე უფლებამოსილი ორგანიზაციების ფოტო და ვიდეო გადაღებას“.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ პოჩაევის ლავრამ პოლიციაში საჩივარი შეიტანა უკანონო ინვენტარიზაციის მცდელობის გამო.