დუბოვცის უმე-ის საზოგადოებამ მიმართა აშშ-ს მთავრობას დარბევის საფრთხის გამო
ბუკოვინას სოფელ დუბოვცის მიძინების საზოგადოებამ მიმართა აშშ-ს მთავრობას, პირადად ვიცე-პრეზიდენტს ჯ.დ. ვენსს, გაეროს ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის ჯგუფს და ეუთოს, მეუ-ს მიერ მათი ეკლესიის ჩამორთმევის საფრთხის გამო.
მორწმუნეებმა განაცხადეს, რომ 2025 წლის 26 იანვარს, მეუ-ს რამდენიმე აქტივისტმა მოაწყო შეხვედრა სოფელში. როდესაც მრევლი მხოლოდ შეხვედრის მონაწილეებად დარეგისტრირდა, ორგანიზატორებმა შეაგროვეს დოკუმენტები და ყოველგვარი ხმის მიცემის გარეშე გაუჩინარდნენ.
მორწმუნეები შიშობენ, რომ მათი ხელმოწერები განიმარტება, როგორც ნების გამოხატვა მეუ-ზე გადასვლის სასარგებლოდ.
ფორმები შეიცავდა სვეტს უმე-დან მეუ-ში გადასვლის "მომხრე" და "წინააღმდეგი". ხალხი ხელს აწერდა მათი სახელების გასწვრივ, მაგრამ სვეტები ცარიელი დარჩა. როდესაც მრევლი მიხვდა, რომ მოატყუეს, მოითხოვეს ხმის მიცემა „მომხრე“ ან „წინააღმდეგი“. მაგრამ მეუ-ს მხარდამჭერებმა დამალეს სიები და გაიქცნენ კლუბიდან.
უმე-ის მორწმუნეებმა სიების დაბრუნების თხოვნით მიმართეს სამართალდამცავ ორგანოებს, მაგრამ მათ მოთხოვნებს არავინ გამოეხმაურა.
„ცნობილია, რომ ჩვენი ტაძრისთვის ყალბი საბუთები მზადდება. შესაძლებელია ტაძრის ძალადობრივი აღება, რამაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს ჩვენს მორწმუნეებს. ჩვენ უკრაინელები ვართ, ჩვენ წინააღმდეგი ვართ რელიგიური შუღლის, რომელსაც აღძრავენ მეუ-ს მომხრეები. "ჩვენ გვიყვარს ღმერთი, ჩვენი ეკლესია, ჩვენი მშობლიური უკრაინა, ჩვენი ხალხი, ჩვენი მიწა", - დაასკვნა მიძინების ტაძრის საზოგადოებამ.
დღეს მსგავსი შეხვედრები და უმე-ის ეკლესიების ძალადობრივი დაკავება ხდება ჩვენს ბუკოვინაში და მთელ უკრაინაში და ეს ხდება საომარი მდგომარეობის დროს.
შეგახსენებთ, რომ დუბოვსში მეუ-მ გააყალბა მრევლის გადასვლის კენჭისყრის შედეგები.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ პოძახარიჩში, უმე-ის მორწმუნეებმა ვენს მიმართეს თავიანთი ეკლესიაში მეუ-ს შტურმის წინა დღეს.