ამსტერდამი წარადგენს მოხსენებას აშშ-ში უმე-ის დევნის შესახებ
უმე-ის საერთაშორისო იურისტი რობერტ ამსტერდამი მიიღებს მონაწილეობას რელიგიის თავისუფლების საერთაშორისო სამიტში (IRFSummit2025) ვაშინგტონში, სადაც ის დეტალურ ანგარიშს წარადგენს უკრაინაში რელიგიური უფლებების დარღვევის შესახებ. სოციალურ ქსელ X-ში გავრცელებულ განცხადებაში ადვოკატმა განაცხადა, რომ მან უკვე დაურიგა ანგარიშის დაახლოებით 60 დაბეჭდილი ეგზემპლარი აშშ-ს კონგრესის თანამშრომლებს და სამიტის სხვა მონაწილეებს.
„ჩვენი ეკლესიის დევნის გარშემო არსებული დუმილის კედელი ინგრევა“, - ხაზგასმით აღნიშნა ამსტერდამმა.
გაეროს პოზიცია
ილზე ბრენდს კერისმა, გაეროს გენერალური მდივნის თანაშემწემ ადამიანის უფლებათა საკითხებში, გააფრთხილა, რომ კანონი შეიძლება ეწინააღმდეგებოდეს სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტის მე-18 მუხლს. მან აღნიშნა, რომ გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი აკონტროლებს, თუ როგორ შეიძლება გავლენა იქონიოს უკრაინაში საკანონმდებლო ცვლილებებმა რელიგიის თავისუფლებაზე.
გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა ვოლკერ თურქმა 2023 წლის დეკემბერში თავის გამოსვლაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „რწმენის თავისუფლების უფლების შემოთავაზებული შეზღუდვა არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო კანონს“.
რელიგიური ორგანიზაციების რეაქცია
რომის პაპმა ფრანცისკემ მკაცრად დაგმო კანონი და თქვა: „გთხოვთ, არც ერთი ქრისტიანული ეკლესია არ გაუქმდეს, პირდაპირ თუ ირიბად! "ეკლესიებს არ უნდა შეეხონ!"
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ აღნიშნა, რომ „არც ცალკეული პირების დანაშაულები და არც კონკრეტული რელიგიური ორგანიზაციის ისტორიული კავშირები არ შეიძლება იყოს საკმარისი საფუძველი იმ ზომების მისაღებად, რომლებიც უკრაინაში ცოცხალი რელიგიური თემის კოლექტიური დასჯას წარმოადგენს“.
ინგლისის ეკლესიამ მოამზადა სპეციალური ანგარიში თავისი გენერალური სინოდისთვის 2024 წლის თებერვალში, რომელშიც მიუთითებდა საფრთხეზე „უკრაინის სოციალური ერთობისთვის იმ დროს, როდესაც მას სჭირდება ერთიანი საზოგადოებრივი პასუხი რუსეთის აგრესიაზე“.
აკადემიური საზოგადოების ანალიზი
დიმიტრი ვოვკმა, მოწვეულმა პროფესორმა ბენჯამინ ნ. კარდოზოს სამართლის სკოლაში და ელიზაბეტ ა. კლარკმა ბრიგემ იანგის უნივერსიტეტის სამართლისა და რელიგიის შესწავლის საერთაშორისო ცენტრიდან, ჩაატარეს კანონის დეტალური ანალიზი ფორუმი 18-ისთვის. მათ დაასკვნეს, რომ კანონი არ აკმაყოფილებს რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების საერთაშორისო სტანდარტებს.
2024 წლის ოქტომბერში გაიმართა აკადემიური სიმპოზიუმი 3894 კანონის შესახებ, რომელშიც მონაწილეობდნენ რელიგიის წამყვანი მკვლევარები უკრაინაში: თომას ბრემერი, რეგინა ელსნერი და სერგეი ბორტნიკი. არც ერთმა დამსწრე მეცნიერმა მხარი არ დაუჭირა კანონს.
უფლებადამცველი ორგანიზაციების პოზიცია
Human Rights Watch-მა 2024 წლის 30 ოქტომბერს გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ „ახალი კანონი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სამრევლოებსა და მილიონობით მრევლს სერიოზულ პრაქტიკულ შედეგებს უქმნის“. ორგანიზაციამ მოუწოდა უკრაინის მთავრობას შეაჩეროს კანონის შესრულება და ვენეციის კომისიისგან ექსპერტიზის შეფასება მოითხოვოს.
აშშ-ის მისიამ ეუთოში გამოხატა შეშფოთება კანონის "პოტენციალთან დაკავშირებით, რომ კოლექტიური დასაჯოს მთელი რელიგიური თემები და შელახოს უკრაინის ისტორიულად ძლიერი მხარდაჭერა რელიგიური თავისუფლებისთვის".
შიდა შეფასება
აღსანიშნავია, რომ უკრაინის უმაღლესი რადას იურიდიულმა დეპარტამენტმაც კი გამოავლინა მრავალი შეუსაბამობა კანონპროექტსა და უკრაინის კონსტიტუციის დებულებებსა და საერთაშორისო სამართალს, მათ შორის ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციას შორის.
Amsterdam & Partners LLP მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას გამოიყენოს თავისი გავლენა უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების დასაცავად და საერთაშორისო სამართლებრივ ნორმებთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად.
Amsterdam & Partners LLP არის საერთაშორისო იურიდიული ფირმა, რომლის სათაო ოფისი მდებარეობს ლონდონსა და ვაშინგტონში, რომელიც წარმოადგენს უმე-ის ინტერესებს და ადასტურებს უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების დარღვევას. ანგარიშის სრული ტექსტი ხელმისაწვდომია ორგანიზაციის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
შეგახსენებთ, რომ ზორიამ დაარწმუნა აშშ-ში რელიგიის თავისუფლების სამიტის მონაწილეები, რომ უმე-ის აკრძალვა რელიგიური თავისუფლების დაცვაა.