რომის პაპი კმე-ს კათოლიკეებთან სრული ერთიანობისკენ მოუწოდებს
რომის პაპმა ფრანცისკემ კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსებს კათოლიკურ ეკლესიასთან სრული გაერთიანებისკენ მოუწოდა, იუწყება კათოლიკური საინფორმაციო სააგენტო Catholic News Agency.
3 დეკემბერს, კვიპროსსა და საბერძნეთში ოფიციალური ვიზიტის მეორე დღეს, პონტიფიკოსი დილით შეხვდა მთავარეპისკოპოს ქრიზოსტომოსს, შემდეგ კი კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრებს.
სინოდებთან შეხვედრა ნიქოზიაში, წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის მართლმადიდებლურ ტაძარში გაიმართა.
რომის კათოლიკური ეკლესიის ხელმძღვანელის თქმით, კვიპროსში ყოფნამ მას შეახსენა მისი „სამოციქულო წარმომავლობა“.
„ჩვენ გვაერთიანებს ერთი გზა - სახარების გზა. ვიმედოვნებ, რომ გავაგრძელებთ ურთიერთობას და ვიბრძვით კიდევ უფრო დიდი ძმობისა და სრული ერთიანობისკენ“, - განაცხადა მან. - <...> მე გულწრფელად ვიმედოვნებ, რომ მეტი შესაძლებლობა იქნება შეხვედრებისთვის, რათა უკეთ გავიცნოთ ერთმანეთი, გავაქარწყლოთ ცრურწმენები."
ვატიკანის ხელმძღვანელმა შესთავაზა, არ იყვნენ „პარალიზირებული გახსნილობის შიშით ან გაბედული ჟესტებით“ და არ გაიტაცონ საუბრებმა „შეურიგებელ უთანხმოებაზე“, რომელსაც, მისი სიტყვებით, საერთო არაფერი აქვს სახარებასთან.
სულიწმიდას სურს, რომ კვლავ დავუახლოვდეთ ერთმანეთს თავმდაბლობითა და პატივისცემით, მოგვიწოდებს, არ დავეთანხმოთ ჩვენს წარსულ განხეთქილებას და მოთმინებით, დაჟინებითა და კონკრეტული ჟესტებით გავაშენოთ ღვთის სასუფევლის ველი. <...> თუ აბსტრაქტულ ცნებებს გვერდით დავტოვებთ და ერთად ვიმუშავებთ, მაგალითად, ქველმოქმედების, განათლებისა და ადამიანის ღირსების ხელშეწყობის საკითხებში, ჩვენ ხელახლა აღმოვაჩენთ ჩვენს ძმობას და საზოგადოება თავისთავად მომწიფდება, სადიდებლად. ღმერთო“, - განაცხადა რომის პაპმა ფრანცისკემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პაპის ოფიციალური ვიზიტი საბერძნეთსა და კვიპროსში 2-დან 6 დეკემბრის ჩათვლით გაგრძელდება. მოგზაურობის წინა დღეს, რკე-ის ხელმძღვანელმა მართლმადიდებელ ბერძენ ეპისკოპოსებთან მოახლოებული შეხვედრა შეაფასა, როგორც "სინოდალური მადლი" და "სამოციქულო ძმობა".