მეუ აღიარებულია სხვა ეკლესიებშიც, ვფიცავ ღმერთს - პატრიარქი ბართლომე
კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე თვლის, რომ ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიები აღიარებენ მეუ-ს "ღვთის სადიდებლად".
ამის შესახებ მან განაცხადა კვირას, 5 დეკემბერს, კონსტანტინოპოლის ბულგარულენოვანი მართლმადიდებლური თემის წინაშე, იუწყება  Orthodoxtimes-ს.
„სულტანჯული უკრაინისთვის ავტოკეფალიის მინიჭება ასევე მიზნად ისახავდა ეკლესიის კანონიკურ ტრადიციებზე დაფუძნებული საეკლესიო მშვიდობის დამყარებას, რათა იქაურმა (უკრაინაში) ეკლესიამ იარსებოს მშვიდობასა და ჰარმონიაში და ხელი შეუწყოს მშვიდობასა და შერიგებას მთელ მსოფლიოში. ვფიცავ ღმერთს, რომ ცალკეული მართლმადიდებლური ეკლესიები, რომლებსაც ჯერ არ გადაუწყვეტიათ და არ დათანხმდნენ (თავიანთი პოზიციები) დედაეკლესიის გადაწყვეტილებას უკრაინის ავტოკეფალიის შესახებ, გააკეთებენ ამას ღვთის სადიდებლად“, - განაცხადა ბართლომემ.
მანამდე პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა გაიხსენა, რომ ავტოკეფალიის მინიჭება შესაძლებელია მხოლოდ ყველა ეკლესიის თანხმობით.