"ეშმაკები" - უმე-ის ეპისკოპოსი კომენტარს აკეთებს კულტურის სამინისტროს მიერ ლავრაში სიწმინდეების შემოწმებაზე
ბოლშევიკები სიწმინდეებთან. ფოტო: facebook.com/arh.iona
2025 წლის 6 მარტს მთავარეპისკოპოსმა იონამ (ჩერეპანოვი) მკაცრად მიმართა უკრაინის კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებს, რომლებმაც შექმნეს კომისია კიევ-პეჩერის ლავრის სიწმინდეების „შემოწმებისთვის“.
ფეისბუქ-ანგარიშზე ეპისკოპოსმა დაწერა: „ეშმაკებო, მაპატიეთ, უფალო! მოითმენენ თუ არა წმინდანები ასეთ გმობას? ან უხეშად ასწავლიან თანამედროვე ლენინისტებს გაკვეთილს?
მთავარეპისკოპოსი იონას პუბლიკაციას თან ახლდა ფოტოსურათი, სადაც ნაჩვენებია ბოლშევიკების ჯგუფი, რომლებიც დგანან წმინდანთა ნაწილების წინ.
ერთი დღით ადრე, 5 მარტს, უკრაინის კულტურის სამინისტრომ ხელი მოაწერა ბრძანებას კომისიის შექმნის შესახებ, რომელიც შეისწავლის კიევ-პეჩერის ლავრის ახლო და შორეულ გამოქვაბულებში განსვენებულ წმინდანთა ნეშტებს.
N214 ბრძანების თანახმად, კომისიამ 2025 წლის 30 მაისამდე უნდა მოახდინოს სიწმინდეების „შესწავლა“, შეაფასოს მათი ისტორიული და სამეცნიერო ღირებულება და შეადგინოს იმ ნივთების ნუსხა, რომლებიც კულტურული ფასეულობებს მიეკუთვნება.
როგორც დოკუმენტშია აღნიშნული, კომისიის მუშაობის შედეგები იქნება გასაიდუმლოებული და მიენიჭება „შეზღუდული წვდომის ინფორმაციის“ სტატუსი.
კომისიის თავმჯდომარედ კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და შენარჩუნების დეპარტამენტის დირექტორი ვლადიმერ შორნიკოვი დაინიშნა. სამუშაოზე ზედამხედველობა უკრაინის კულტურის მინისტრს, მიკოლა ტოჩიცკის დაევალა.