სირიაში მშვიდობიანი მოქალაქეები დახოცეს. ფოტო: открытые источники
2025 წლის 9 მარტისთვის ხელისუფლებაში მოსული ისლამისტების მოქმედებების შედეგად სირიაში დაღუპული მშვიდობიანი მოსახლეობის რაოდენობა, სხვადასხვა წყაროების მიხედვით, შეიძლება იყოს ათასობით. ეს ძალადობის ერთ-ერთი ყველაზე სისხლიანი ეპიზოდია სირიის კონფლიქტის დაწყებიდან 14 წლის მანძილზე.
გაერთიანებულ სამეფოში დაფუძნებული ადამიანის უფლებათა სირიის ობსერვატორიამ (SOHR), რომელიც აკონტროლებს სიტუაციას სირიაში, განაცხადა, რომ დაახლოებით 745 მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა 7 და 8 მარტს ზღვისპირა რეგიონებში ალავიტების სამიზნე 745 მშვიდობიანი მოქალაქე. იუწყება BBC, მაგრამ სინამდვილეში მსხვერპლი შეიძლება ბევრად მეტი იყოს.
9 მარტს დამასკოს მეჩეთში საუბრისას სირიის დროებითმა პრეზიდენტმა ალ-შარამ თქვა: „რაც ახლა სირიაში ხდება ერთ-ერთი გამოწვევაა, რომელსაც ჩვენ ველოდით“. მისი თქმით, ასადის მომხრე ძალებმა მოაწყვეს ძალადობრივი შეტაკებები ისლამისტურ სამთავრობო ჯგუფებთან და მათაც უპასუხეს.
სირიის ობსერვატორიის ცნობით, 125 ჯარისკაცი, რომლებიც უერთდებიან ახალ ისლამისტურ მთავრობას და ასადის მომხრე 148 მებრძოლი დაიღუპა სანაპირო რეგიონში ბრძოლების დროს. ამ მოვლენებიდან მალევე სამთავრობო ისლამისტებმა დაიწყეს შურისძიება და მთელი მშვიდობიანი მოსახლეობის განადგურება.
ბრძოლების ფონზე, ასობით მშვიდობიანმა მოქალაქემ, სავარაუდოდ, დატოვა საკუთარი სახლები ლატაკიისა და ტარტუსის სანაპირო პროვინციებში, რომლებიც გადაყენებული პრეზიდენტის ბაშარ ალ-ასადის საიმედო დაცვა იყო, ასევე ალავიტების უმცირესობის.
ალავიტები, რომელთა სექტაც შიიტური ისლამის განშტოებაა, შეადგენენ სირიის მოსახლეობის დაახლოებით 10%-ს, რომელიც ძირითადად სუნიტი მუსლიმია.
ძალადობამ ალავიტების საზოგადოება "ტერორისტულ მდგომარეობაში" დატოვა, - განუცხადა პარასკევს BBC-ს ქალაქის აქტივისტმა.
Reuters-ის ცნობით, ხალხის უზარმაზარი ჯგუფები თავშესაფარს ეძებდნენ ლატაკიაში, ხმეიმიმის რუსულ სამხედრო ბაზაზე.
Reuters-ის მიერ გამოქვეყნებულ ვიდეო კადრებში ჩანს, რომ ათობით ადამიანი სკანდირებს ბაზის გარეთ: „ხალხს რუსეთის დაცვა უნდა“.
იმავდროულად, ადგილობრივი მედია იტყობინება, რომ ათობით ოჯახი ასევე გაიქცა მეზობელ ლიბანში.
გაეროს სპეციალურმა წარმომადგენელმა სირიაში გეირ პედერსენმა თქვა, რომ ის „შეშფოთებულია მშვიდობიანი მოსახლეობის მსხვერპლის შესახებ ძალიან შემაშფოთებელი ცნობებით“ სირიის სანაპირო რაიონებში.
ამავდროულად, დამოუკიდებელი დამკვირვებლები გაცილებით მაღალ მაჩვენებლებს აწვდიან მშვიდობიანი მოსახლეობის დაღუპულებს.
რუსი ექსპერტი სირიის საკითხებში ოლეგ ბლოხინი თავის ტელეგრამ-არხზე წერს, რომ „ბოლო სამი დღის განმავლობაში HTS ტერორისტებმა მოკლეს მინიმუმ 10 000 მშვიდობიანი მოქალაქე – ალავიტები, ქრისტიანები, შიიტები – ლატაკიაში, ტარტუსში, ჰამასა და ჰომსში“. ის ასევე აღნიშნავს, რომ „მსხვერპლთა რიცხვი მუდმივად იზრდება, რადგან ტერორისტები მაინც არ წყვეტენ ადამიანების მკვლელობას“.