მშვიდობასთან ახლოს: როდესაც დასავლეთი კარგავს თავის "სატანიზმს" და ომი კარგავს "სიწმინდეს"
აშშ-სა და რუს ლიდერებს შორის კონტაქტები ამსხვრევს თეორიებს რუსეთის დაპირისპირების შესახებ გლობალურ ბოროტებასთან. ფოტო: СПЖ
2025 წლის გაზაფხულის დასაწყისი არის დრო, როდესაც სულ უფრო მეტი ნიშანი მიუთითებს უკრაინაში მშვიდობის დამყარებაზე. უფრო მეტიც, "დიპლომატიური" მშვიდობა, ერთი მხარის სამხედრო გამარჯვებისა და მეორის კაპიტულაციის გარეშე. ეს ვითარება შესაძლებელი გახდა შეერთებულ შტატებში ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ. ეს იმაზე მეტს ნიშნავს, ვიდრე უბრალოდ სხვა პრეზიდენტის გადასვლა თეთრ სახლში. ახლა აშშ-ში და შემდეგ ე.წ დასავლურ სამყაროში იდეოლოგიური რევოლუცია ხდება.
ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნებში დონალდ ტრამპის გამარჯვებისთანავე, მკვეთრი შემობრუნება მოხდა „გენდერულ-ლიბერალური“ დღის წესრიგიდან ტრადიციულ ღირებულებებსა და ქრისტიანობამდე.
Meta-მ, Amazon-მა, Disney-მ და ბევრმა სხვა მსხვილმა კომპანიამ გენდერულ და ლგბტ საკითხებზე მხარდაჭერა შეწყვიტა.
ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას გენდერული პოლიტიკის შესახებ, რომლის მიხედვითაც აშშ-ში მხოლოდ ორი სქესი იქნება აღიარებული: მამრობითი და მდედრობითი.
შემდეგ ახალმა პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას ტრანსგენდერ ქალთა სპორტში მონაწილეობის აკრძალვის შესახებ, გააუქმა ერთსქესიანობისა და თანასწორობის პოლიტიკა აშშ-ის შეიარაღებულ ძალებში, აკრძალა სქესის შეცვლა ბავშვებისთვის და ა.შ. გაუქმდა გენდერული და ლგბტ პროგრამების მრავალმილიონიანი დაფინანსება მთელს მსოფლიოში, რომელსაც ბაიდენის წინა ადმინისტრაცია ახორციელებდა. ტრამპი და ვიცე-პრეზიდენტი ჯ.დ ვენსი მონაწილეობენ აბორტის წინააღმდეგ „სიცოცხლის მარშებში“.
აშშ-ს ახალი ადმინისტრაცია არ შემოიფარგლა მხოლოდ ტრადიციული ღირებულებების მხარდაჭერით.
ტრამპი და მისი გუნდი საჯაროდ ადასტურებენ თავიანთ ერთგულებას ქრისტიანული რწმენისადმი. თავის ინაუგურაციაზეც კი ტრამპმა რამდენჯერმე ახსენა ღმერთი. ტრამპის კაბინეტის პირველი შეხვედრა ლოცვით დაიწყო.
თებერვალში ახალმა პრეზიდენტმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას „ანტიქრისტიანული მიკერძოების აღმოფხვრა“, რომელმაც შექმნა სამუშაო ჯგუფი ანტიქრისტიანული სიძულვილის წინააღმდეგ საბრძოლველად.
„სანამ თეთრ სახლში ვიქნები, ჩვენ დავიცავთ ქრისტიანებს ჩვენს სკოლებში, ჯარში, მთავრობაში, სამუშაო ადგილებზე, ჩვენს საავადმყოფოებში და საჯარო მოედნებზე“, - თქვა ტრამპმა ეროვნული ლოცვის ტრაპეზზე და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ჩვენ გავაერთიანებთ ჩვენს ქვეყანას, როგორც ერთ ერს ღვთის რწმენის ქვეშ“.
ფერფლის ოთხშაბათს (კათოლიკეებისთვის დიდმარხვის პირველ დღეს) თეთრმა სახლმა კათოლიკური მესა გამართა თანამშრომლებისთვის და ყველა დაინტერესებული პირისთვის. ახალი სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო ტელევიზიით გამოჩნდა შუბლზე "ფერფლის ჯვრით".
თეთრი სახლის პრესმდივანი ქეროლაინ ლევიტი პრესკონფერენციაზე საჯაროდ ატარებს ჯვარს. დონალდ და მელანია ტრამპები ქრისტიანებს დიდმარხვის დაწყებას ულოცავენ.
და აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის ჯ.დ. ვენსის საჯარო გამოსვლები ადვილად შეიძლება აგერიოთ რომელიმე მღვდლის ქადაგებაში. აი, მაგალითად, მისი გამოსვლის ფრაგმენტი კონსერვატიული პოლიტიკური სამოქმედო კონფერენციაზე (CPAC): „ჩვენი რწმენის ფუნდამენტური პრინციპია ის, რომ ღვთის ძე გახდა ადამიანი, ის მოკვდა და აღდგა მკვდრეთით. და ვფიქრობ, აქედან გამომდინარე, სიკვდილის არ უნდა გვეშინოდეს. რა თქმა უნდა, სიკვდილი საშინელებაა, მაგრამ არის ბევრად უფრო საშინელი რამ, სულის დაკარგვა... ჩვენ ღვთის მადლში ვრწმუნდებით და მთელი ძალით ვცდილობთ აღვასრულოთ მისი ნება. ჩვენ იმდენად არ გვაინტერესებს, გვექნება თუ არა მიწიერი ჯილდოები, ჩვენ გვაინტერესებს, სწორად ვიქცევით თუ არა ღვთის თვალში. სწორედ ამის გაკეთებას ვცდილობ და ასე ვცდილობ ჩემი ცხოვრება საჯაროდ წარვმართო“.
რა თქმა უნდა, შეიძლება ითქვას, რომ ყველა პოლიტიკოსი პოპულისტია და მხოლოდ იმას ამბობს, რაც შეიძლება მოეწონოს საზოგადოებას. მაგრამ ვინ უშლის ხელს სხვა პოლიტიკოსებს იგივე თქვან? არავინ. მაგრამ ჩვენ არ გვახსოვს რომელიმე ქვეყნის ლიდერს საჯაროდ ექადაგა ქრისტეს რწმენა. და არა მარტო დასავლური სამყაროს ლიდერებს.
ახლა გთავაზობთ, ცოტა ხნით დატოვოთ ამერიკელები და სხვა ნახევარსფეროში გადაინაცვლოთ.
როგორ გადავარჩინოთ სამყარო ასობით ათასი მართლმადიდებელი ქრისტიანის მკვლელობით
2025 წლის თებერვალში ტელეკომპანია Spas-მა (რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის უდიდესი მისიონერული პროექტი) გაუშვა ინტერვიუ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარ სამხედრო მღვდელთან, დიმიტრი ვასილენკოვთან, რომელმაც განაცხადა, რომ უკრაინის ომს „ყველაზე ღრმა მნიშვნელობა აქვს“.
„ეს ყველა ჩვენგანისთვის წმინდაა... ჩვენ ვიბრძვით არა მხოლოდ რუსეთის მომავლისთვის, ჩვენ ვიბრძვით აქ მთელი მსოფლიოს მომავლისთვის. რომ ამ სამყაროში სატანიზმი არ გამეფდეს. ამ თვალსაზრისით, ეს ომი ღვთის ომია“, - განაცხადა ვასილენკოვმა.
2025 წლის 15 თებერვალს მირქმის ქადაგებაში პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ რუსეთი „ინარჩუნებს თავის მისიას კატეხონი“.
”ეს სიტყვა არის აპოკალიფსიდან. თუ ასეა, მაშინ ჩვენი ქვეყანა იქნება ჰოლდინგი. ”კაცობრიობის დაშლიდან, ბოროტების გამარჯვებიდან პლანეტის მასშტაბით”, - თქვა პატრიარქმა კირილმა.
მაგრამ ამ დროისთვის ტრამპი უკვე მთელი ძალით ახორციელებდა თავის რეფორმებს.
თუმცა, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურის ამ სიტყვებში ახალი არაფერია. მანამდეც ბევრი მსგავსი რამ თქვა. მაგალითად, 2022 წლის მარტში მან უკრაინის ომს "მეტაფიზიკური" უწოდა.
და 2023 წლის ივლისში მან განაცხადა, რომ „თუ ჩვენ ბიბლიურ ენაზე ვისაუბრებთ, რუსეთი ხდება შემაკავებელი ძალა (იხ. 2 თესალონიკელთა 2:7) ბოროტების სრული ბატონობისგან, ანუ ანტიქრისტეს მოსვლისგან“.
რუსეთის ფედერაციის უკრაინაში ომის მხარდასაჭერად რუსეთის ეკლესიის იერარქიის არგუმენტაციაში შეიძლება გამოიყოს ორი ძირითადი თეზისი:
1. რუსული არმია უკრაინაში იცავს სამშობლოს.
2. რუსული არმია იცავს მშვიდობას უკრაინაში გლობალური ბოროტების გამარჯვებისგან.
პირველი თეზისის შესახებ ძალიან რთულია კომენტარის გაკეთება, ვინაიდან რუსეთის მთავრობას არასოდეს დაუყენებია ეჭვქვეშ ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების სახელმწიფო საზღვრების კანონიერება. ძალიან რთულია იმის გაგება, თუ როგორ შეიძლება აღმოჩნდეს რუსეთის სამშობლო სხვა ქვეყანაში და როგორ არის დაცული, მაგალითად, კიევზე ან ლვოვზე სარაკეტო დარტყმით.
მაშასადამე, მოდით, ყურადღება გავამახვილოთ მეორე თეზისზე - უკრაინაში რუსული არმიის ქმედებებზე, როგორც გლობალური ბოროტების შემოსვლის საწინააღმდეგო ქმედებებზე.
ცნება „შემაკავებელი“ (ბერძნულად ὁ κατέχων) ბრუნდება პავლე მოციქულის სიტყვებში თესალონიკელთა მიმართ მეორე წერილში (2 თესალონიკელთა 2:7): ,, რადგანაც ურჯულოების საიდუმლო უკვე მოქმედებს, მაგრამ არ აღსრულდება მანამ, სანამ შუაგულით არ აღიხოცება ძალა, რომელიც ხელს უშლის მას.’’ თეოლოგიაში არ არსებობს კონსენსუსი იმის შესახებ, თუ რას გულისხმობდა მოციქული აქ. ზოგი რომის იმპერიის დამჭერად თვლიდა, ზოგი ამბობდა, რომ კატეხონი სულიწმიდის მადლია, რომელსაც წაართმევენ ადამიანებს საერთო სიმწარისა და სიყვარულის გაღატაკების გამო. იყო სხვა ვერსიებიც.
რუსულ თეოლოგიაში მართლმადიდებელი მეფე ითვლებოდა შემაკავებელად. ნიკოლოზ II-ის სიკვდილით დასჯის შემდეგ, ზოგიერთმა დაიწყო მთელი რუსეთის ფედერაციის იდენტიფიცირება კატეხონთან, ასე ვთქვათ, „ღვთისმოსავ ხალხთან“. სსრკ-ს დაშლის შემდეგ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში (მღვდლები და უხუცესები) გავრცელდა შეხედულებები, რომ რუსეთის ბედი იყო სასწაულებრივად გაქცეულიყო ანტიქრისტეს სამეფოდან და გადაერჩინა დანარჩენი სამყარო მისგან.
როგორც ჩანს, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის თანამედროვე იდეოლოგიური კონცეფცია „წმინდა ომის“ შესახებ სწორედ ასეთ მოტივებს უბრუნდება. ჩვენ დეტალურად არ ვისაუბრებთ აშკარა ფაქტზე, რომ ქრისტიანობის თვალსაზრისით აბსურდია ასიათასობით მართლმადიდებელი ქრისტიანის განადგურებით „სამყაროს გადარჩენა“ (რუსეთის ფედერაციისა და უკრაინის მთლიანი ზარალი ზუსტად ამ ციფრებშია შეფასებული).
გადავიდეთ ლოგიკაზე. თუ "ყველაზე ლგბტ პრეზიდენტის" ბაიდენის პრეზიდენტობის დროს თეორია "რუსეთი არის მსოფლიოს მხსნელი" მაინც თეორიულად შეიძლება ჩაითვალოს, მაშინ შეერთებული შტატების კურსის მკვეთრი ცვლილებით (როგორც "სატანური სამყაროს" ლიდერი), მანტრას გამეორება "ვინც იკავებს" ძალიან უცნაურად გამოიყურება.
მითხარი, ვინ არის შენი მეგობარი?
აი, ვიცე-პრეზიდენტ ვენსის სიტყვები: „პრეზიდენტ ტრამპის პოლიტიკის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილი და, ჩემი აზრით, მისი პოლიტიკა ყველაზე მეტად შეესაბამება ქრისტიანულ სოციალურ სწავლებასა და კათოლიკურ სარწმუნოებას, არის ის, რომ პრეზიდენტმა ტრამპმა მშვიდობის გზა აირჩია. როდესაც ის საუბრობს მშვიდობის დამყარების აუცილებლობაზე, იქნება ეს რუსეთში და უკრაინაში, იქნება ეს ახლო აღმოსავლეთში, ჩვენ, რა თქმა უნდა, უნდა მივიღოთ ეს, როგორც სიცოცხლის გადარჩენისა და ქრისტეს ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მცნების შესრულებაზე მიმართული პოლიტიკა.’’
ტრამპმა ათჯერ გაიმეორა თანამდებობაზე ყოფნის პირველი თვის განმავლობაში, რომ მას სურს მშვიდობა უკრაინაში და რომ მას სურს, რომ აღარ დაიღუპოს ხალხი.
დიახ, ტრამპი არ არის მართლმადიდებელი და არც კათოლიკე. ის არის პროტესტანტი კონფესიისა, რომელიც ბოლომდე არ არის გასაგები. და ეწოდოს მას ამაო, თუნდაც მშვიდობისთვის იბრძოლოს, რათა ისტორიაში მშვიდობისმყოფელი შევიდეს. ახლა ნამდვილად აქვს მნიშვნელობა, აკეთებს თუ არა ტრამპი იმას, რისკენაც ქრისტე ყველას მოგვიწოდებს? და თუ ისინი, ვინც თავიანთი წოდებით ვალდებულნი არიან გადასცენ ქრისტეს მოწოდებები, დღეს ამას არ აკეთებენ?
ჩვენ ყველამ ვიცით ქრისტეს იგავი მოწყალე სამარიტელზე,„მიუგო იესომ და უთხრა: ერთი კაცი ჩადიოდა იერუსალიმიდან იერიქოში და ავაზაკებს ჩაუვარდა ხელში, რომლებმაც გახადეს მას და დაჭრეს, წავიდნენ და დატოვეს ცოცხალმკვდარი. და შემთხვევით ერთი მღვდელი ჩამოდიოდა იმ გზით და ნახა იგი და გვერდი აუარა. და ასევე ლევიანიც იმყოფებოდა იმ ადგილას, მივიდა და ნახა და გვერდი აუარა. და ვიღაც სამარიელი მიემგზავრებოდა, მიადგა მას და ნახა იგი და შეებრალა; და მივიდა და შეუხვია მას ჭრილობები და დაასხა ზეთი და ღვინო და შესვა იგი საკუთარ სახედარზე და მიიყვანა იგი სასტუმროში და იზრუნა მასზე. და მეორე დღეს, როცა გამოდიოდა, ამოიღო ორი დინარი და მისცა სასტუმროს პატრონს და უთხრა: იზრუნე მასზე და რაც ზედმეტი დაგეხარჯება, როცა დავბრუნდები, მოგცემ შენ. ამ სამთაგან ვინ გგონია შენ მოყვასი მისი, ვინც ხელში ჩაუვარდა ავაზაკებს? და მან თქვა: ვინც გაიღო წყალობა მის მიმართ. უთხრა მას იესომ: შენც გააკეთე ასევე“ (ლუკა, 10:30- 37). – ეკითხება ქრისტე კანონისდამცველს. არსებითად, ის ამ კითხვას ჩვენც გვისვამს.
რა თქმა უნდა, ნებისმიერი ანალოგია არის მონაკვეთი. მაგრამ ჩვენ არ ვგრძნობთ რაიმე მსგავსს დღევანდელ ვითარებაში?
განა დღეს იგავში თანამედროვე „მღვდელი“ არ გვეუბნება, რომ მოგზაურის ცემა ღვთის ნების შესრულებაა მთელი იუდეის გადარჩენისთვის?
ახლა უკრაინაში მშვიდობის იმედი უფრო ძლიერია, ვიდრე ოდესმე. მაგრამ რა სამწუხაროა, რომ ამის შესახებ მოწოდებები გვესმის "სამარიელი" პოლიტიკოსებისგან. რომ რუსეთის ეკლესიას სომნამბულური ძილით სძინავს მის მიერ გამოგონილ სამყაროში, რომელშიც რუსი ჯარისკაცები ტანკებითა და რაკეტებით ანადგურებენ სატანისტებს მთელი სამყაროდან უკრაინაში.
წმინდა ადამიანური პერსპექტივიდან გასაგებია, როდესაც იერარქია მხარს უჭერს სახელმწიფოს საპასუხო „თანამშრომლობის“ იმედით. მაგრამ ფაქტია, რომ რუსეთის ხელმძღვანელობაში ოფიციალურად არავინ უჭერს მხარს „კატექონის“ და „გლობალური ბოროტების წინააღმდეგ ბრძოლის“ იდეას, ეს არის თავად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის „შემოქმედება“.
პუტინმა წელიწადნახევრის წინ ტაკერ კარლსონთან ინტერვიუში თქვა, რომ დასავლეთთან დაპირისპირებაში ვერაფერს ზებუნებრივ და საკრალურს ვერ ხედავს. „მართალი გითხრათ, ასე არ ვფიქრობ. მე ვფიქრობ, რომ მსოფლიო საზოგადოება ვითარდება საკუთარი შინაგანი კანონების მიხედვით. ”და ისინი არიან ისეთები, როგორებიც არიან”, - თქვა მაშინ რუსეთის პრეზიდენტმა.
და უკვე ახლა, მოლაპარაკებებზე ტრამპის პირველი მიწვევით, პუტინი მაშინვე იძლევა თანხმობას. ჰგავს ეს „შეკავების“, „ღმერთის მატარებელი ხალხის“ ლიდერის პოზიციას, რომელიც ებრძვის მსოფლიო ბოროტებას? საერთოდ არ ჰგავს. ერთი ქვეყნის ლიდერის ჩვეულებრივი პრაგმატული ქმედებები მეორის ლიდერის წინადადების საპასუხოდ. მით უმეტეს, თუ მათ მოაქვთ ეკონომიკური და პოლიტიკური სარგებელი.
ანუ „კატეხონის“ თეორია ჩვენს თვალწინ იშლება. გასაკვირი არ არის, რომ მისი პროპაგანდისტების ბანაკში სასოწარკვეთა და დაბნეულობაა.
Spas-ის მთავარმა რედაქტორმა ბორის კორჩევნიკოვმა დაწერა ტექსტი, რომელშიც აშშ-სა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებებს მისთვის „ამაზრზენ გარიგებას“ უწოდებს.
აი, ფრაგმენტი: „მათთვის ეს არის „გარიგება“, მაგრამ ჩემთვის ეს ჩემი ოჯახისა და ჩემი ქვეყნის სისხლია. სისხლი, რომლითაც ჩვენ უხვად ვკვებეთ რუსეთის მიწა 1000 წლის განმავლობაში და ბოლო სამი წლის განმავლობაში... და ისე არ აღმოჩნდეს, რომ ოვალურ კაბინეტში ზელენსკის გაუთავებელ მემებზე დაცინვით, მოულოდნელად აღმოვაჩინოთ, რომ "გარიგება" შედგა - და მიწა, ხალხი, ფასეულობები, ჩვენი მამების და ქარხნების ამდენი ჯვარი, ამდენი მსხვერპლგაწირვა, ტირილი და გოდება - სხვის ცივ ხელში აღმოჩნდეს."
სპას მეთაურის პუბლიკაცია გამოაქვეყნა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ბევრმა რესურსმა (მაგალითად, მოსკოვის საპატრიარქოს სამხედრო განყოფილებამ). ანუ ეს არ არის კორჩევნიკოვის პირადი აზრი.
გამოდის, რომ ადამიანები, რომლებიც ამდენ პროპაგანდას უწევდნენ ომს და სიკვდილს „გამარჯვების“ მისაღწევად, ახლა თავს მოტყუებულად გრძნობენ, რადგან თავადაც სჯეროდათ საკუთარი პროპაგანდის.
მაგრამ თავად რუსეთში არც თუ ისე ბევრი ადამიანი უჭერს მხარს "წმინდა ომის" ოფიციალურ პათოსს. უფრო მეტიც, ეკლესიების გარეთ ქრისტიანობასაც კი მზარდი თავშეკავებით ეპყრობიან. ეს აისახება ეკლესიის უკიდურესად დაბალ დასწრებაზე და ფედერალურ დონეზე ქრისტიანული სიმბოლოების თანდათანობით უარყოფაში. პრობლემა უკვე ისეთი მასშტაბისაა, რომ პატრიარქი კირილი იძულებულია ამაზე ისაუბროს:
„ჯვრები სამარცხვინოდ წაშლილია ეკლესიების გამოსახულებებიდან და სახელმწიფო სიმბოლოებიდანაც კი. ჯვრის კი არ უნდა გრცხვენოდეს, არამედ საკუთარი უთვისტომობისა და მეხსიერების ნაკლებობისა“.
პატრიარქის აღშფოთება კი გასაგებია. ბოლო სამი წლის განმავლობაში რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ დიდი მსხვერპლი გაიღო სახელმწიფო ინტერესებისთვის და შესწირა თავისი ავტორიტეტი მიწიერს, მაგრამ საზოგადოების მხრიდან პატივისცემის დაბრუნების ნიშნები არ ჩანს.
როგორც არ უნდა იყოს, ჩვენ ვერ ვხედავთ რაიმე განსაკუთრებულ ენთუზიაზმს ეკლესიის ლიდერების მხრიდან ომის შესაძლო დასრულების შესახებ (და, შესაბამისად, სიკვდილი და ტანჯვა). პატრიარქი ბართლომეოსი უკვე გამოვიდა სამშვიდობო მოლაპარაკებების წინააღმდეგ, ხოლო უბკე-ის ხელმძღვანელმა შევჩუკმა ის გააკრიტიკა. პატრიარქი კირილი ამ დროისთვის დუმს.
მაგრამ, როგორც ჩანს, მისი დუმილი ,,მინუსია’’. გარკვეულწილად მისი გაგება შეიძლება. მშვიდობა არ არის მხოლოდ საომარი მოქმედებების დასასრული. ეს ასევე არის „დებრიფინგი“, ყველაფრის გადახედვა, რაც ითქვა და არ ითქვა. ეს იმ დედების კითხვებია, რომლის შვილებსაც მღვდლები ომში წასვლისა და სიკვდილისკენ მოუწოდებდნენ. უმე-ის მღვდლებისგან, რომელთა ვაჟები იძულებითი მობილიზაციის შემდეგ ფრონტზე მოკლეს. და ბევრი, ბევრი სხვა. ყველაფერზე პასუხის გაცემა გახდება საჭირო.
აბა, წინ არის შეხვედრა, რომელზეც ყველაზე მნიშვნელოვანი პასუხის გაცემაა საჭირო.
ჯერ კიდევ გუშინ, რუსეთის ფედერაციაში სამყაროს სურათი მარტივი და მკაფიო იყო: დასავლეთი სატანისტებისა და ბოროტების ბუდე იყო და რუსეთი იცავს სიკეთეს მათ წინააღმდეგ ბრძოლაში. მაგრამ დღეს ყველაფერი სწრაფად იცვლება.
„ყველაფრის საზომი ქრისტეა“ - სქიარქიმანდრიტი იუსტინე (რაუერი)
მამა იუსტინემ (რაუერი) გერმანიაში მჟკ-სთან ინტერვიუში ისაუბრა დიდი მარხვაზე, ჭეშმარიტ ქრისტიანებზე და იმაზე, თუ როგორ მივაღწიოთ მშვიდობას საეკლესიო თუ საერო კონფლიქტებში.
პოლიტიკა თუ სახარება? რატომ აკურთხებენ პატრიარქები ორივე მხარეს ომს?
კონსტანტინოპოლისა და მოსკოვის საპატრიარქოების მეთაურებმა უკრაინის ომის შესახებ განცხადება ერთიდაიმავე დღეს გააკეთეს. რას გულისხმობენ და ხელს უწყობენ თუ არა ჩვენს ქვეყანაში მშვიდობას?