ანტიოქიის პატრიარქმა მთავარეპისკოპოს იოანეს არჩევა მიულოცა. ფოტო: ანტიოქიის ეკლესიის პრესსამსახური
2025 წლის 18 მარტს, ანტიოქიის პატრიარქმა იოანე X-მ, ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესიის სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა, მიულოცა ალბანეთის მთავარეპისკოპოს იოანეს მთავარეპისკოპოსის პოსტზე არჩევის გამო, იტყობინება ანტიოქიის ეკლესიის პრესსამსახური.
შეტყობინებაში ნათქვამია: „სიხარულით მივიღეთ ტირანისა და სრულიად ალბანეთის მთავარეპისკოპოსად თქვენი არჩევის ამბავი. ჩვენ გილოცავთ და ვთხოვთ ყოვლისშემძლე ღმერთს, მიანიჭოს თქვენს უნეტარესს ზეციური კურთხევა იმ ეკლესიისთვის, რომელიც მან გამოისყიდა."
მანამდე UOC-მა დაწერა, რომ ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ მიულოცა ახალ ალბანელ ლიდერს.
საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ანტიოქიის და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა ალბანეთის მთავარეპისკოპოს იოანეს მთავარეპისკოპოსის თანამდებობაზე არჩევის გამო მიულოცა.