2025 წლის 18 მარტს უნგრელმა ოპოზიციურმა პოლიტიკოსებმა ბუდაპეშტში გამართეს აქცია გეი აღლუმის აკრძალვის კანონის წინააღმდეგ, რომელიც ქვეყნის პარლამენტმა წინა დღეს მიიღო, წერს Telex.
„თუ თავისუფლად ვერ შევიკრიბებით, რა მოხდება შემდეგ? აქედან ნამდვილად მხოლოდ ერთი ნაბიჯია სიტყვის თავისუფლების აკრძალვამდე და შემდგომი უფლებამოსილების ჩამორთმევამდე (...) ეს ისეთი ძლიერი ნაბიჯია პუტინის რუსეთისკენ, რომ ჩვენ უბრალოდ არ დავუშვებთ ამას“, - განუცხადა დამსწრეებს ფრაქციის Momentum-ის წარმოშობის შვედმა დევიდ ბედემ.
მისი თქმით, პარლამენტმა „24 საათში მიიღო კანონი, რომელიც ართმევს მოქალაქეებს ყველაზე ელემენტარულ უფლებებს“. დეპუტატი დარწმუნებულია, რომ გეი აღლუმების აკრძალვა ფაშიზმის ნიშანია.
„ფაშიზმი რჩება ფაშიზმად, მაშინაც კი, როდესაც ჩვენ არ გვკეტავენ ბანაკებში, არამედ ვართ ოთხ კედელში“, - ყვიროდა იგი მიტინგზე.
"როგორ შეგიძლიათ აკრძალოთ სიყვარული?" – კითხვა დაუსვა ბედას და ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ ისურვებდა იცხოვროს ქვეყანაში, სადაც თავისუფლად შეიძლება იცხოვრო და თავისუფლად შეიყვარო. მან პირობა დადო, რომ Momentum დაესწრება გეი პრაიდის აღლუმს 28 ივნისს და რომ მისი ფრაქცია შექმნის ფონდს ყველა დაჯარიმებული ჰომოსექსუალის დასახმარებლად.