მეუ-ს მხარდამჭერებმა ხმელნიცკის რაიონის სოფელ დვორეცში აიღეს უმე-ის ტაძარი
2022 წლის 15 მარტს ხმელნიცკის ოლქის იზიასლავსკის რაიონის სოფელ დვორეცში გაიმართა სოფლის მოსახლეობის შეხვედრა, სადაც მათ გადაწყვიტეს უმე-ის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის რელიგიური თემის „გადაცემა“ მეუ-სთვის.
როგორც ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა გრიგორი პალიანიცმა განუცხადა მჟკ-ს, სოფელ დვორეცის თემის არც ერთი წევრი ამ შეხვედრაზე არ მისულა. „გუშინ დარეკა სოფლის გამგებელმა და თქვა, ხალხს უნდათ შეკრება, რომ გადავიდნენ მეუ-ში? თავიდან მინდოდა შეხვედრაზე წასვლა, მაგრამ მეუფემ მირჩია, ეს არ გამეკეთებინა საომარი მდგომარეობის დროს, უბრალოდ, სამართალდამცავ ორგანოებში შემეტანა განცხადება, რასაც ახლა ვაპირებ. ფაქტია, რომ შეხვედრის შემდეგ დამირეკეს და მითხრეს, გასაღებები მომეცი, რადგან ჩვენ ვითომ „რუსული ეკლესია“ ვართ და უნდა გადავიდეთ მეუ-ში“, - განუცხადა მჟკ-ს მამა გრიგოლმა.
ჯვრის ამაღლების ეკლესიის წინამძღვისგან უარის მიღების შემდეგ, მეუ-ს მომხრეებმა ტაძრის კარზე ახალი საკეტი ჩამოკიდეს და მრევლის კუთვნილი ნივთები შიგნით დარჩა.
„პოლიციელების გარეშე ამ ბოქლომს არ გავხსნი და ხალხს ახლა ტაძარში შესვლის ეშინია. ჩვენს მრევლს არ უნდათ მეუ-ში გადასვლა და არც ვაპირებ“, - ხაზგასმით აღნიშნა დეკანოზმა გრიგორი პალიანიცამ. სამართალდამცავი ორგანოებისთვის განცხადების გარდა, წინამძღვარი აპირებს სამხარეო ადმინისტრაციას მიმართოს, რათა ჩინოვნიკებისთვის სქიზმატიკოსების ილეთები გადასცეს.
”ჩვენ უკვე ვიცნობთ მეუ-ს მხრიდან ასეთ ხრიკებს”, - განუცხადა მჟკ-ს დეკანოზმა იოანე საველიევმა, იზიასლავის მიხაილოვსკის ეკლესიის წინამძღვარმა, რომელიც კარგად იცნობს სოფელში არსებულ ვითარებას. - სხვა სოფელშიც ასე იყო - ტაძარი ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დალუქა, ორი დღის შემდეგ კი მეუ-ს წევრები მოვიდნენ, დახსნეს ლუქები და მსახურება დაიწყეს. და არავინ ეუბნება მათ. ახლა ომია, მაგრამ ჩვენ აღმოვჩნდით ისეთ მდგომარეობაში, რომ შიდა მტერი ჩვენთვის უფრო საშინელია, ვიდრე გარე.
მისი თქმით, მეუ–ს სქიზმატიკოსები ახლა არ რისკავენ ეკლესიების ხელში ჩაგდებას, სადაც ასობით მრევლი ესწრება წირვას, ისინი დადიან პატარა სოფლებში, სადაც მხოლოდ 10-15 ადამიანია და არავინ არის ისეთი, ვინც წინააღმდეგობას გაუწევს ხელისუფლების ზეწოლას.