11 January 2024 13:38
ფილმის პირველ კადრებში გვიჩვენებენ პარიზს 1927 წელს. ბალზაკის ასაკის ქალი შედის ბავშვთა სახლში დაწესებულების დირექტორთან შესახვედრად. ის საკუთარი ინიციატივით არ მოსულა, უბრალოდ, ერთ-ერთი მოსწავლის პირად საქმეში ის იყო დასახელებული, როგორც ერთადერთი ადამიანი, რომელიც ბავშვის შორეული ნათესავიც კი არ იყო, უბრალოდ იცოდა მისი არსებობის შესახებ.
ეს ის პერიოდია, როდესაც ევროპაში პირველი მსოფლიო ომი განელდა და ესპანური გრიპის ეპიდემია მძვინვარებდა, რამაც კიდევ უფრო მეტი სიცოცხლე შეიწირა. ბავშვთა სახლები გადავსებულია და დირექტორი სთავაზობდს ქალს (სახელად სელესტინას) ბავშვის წაყვანას. ასე რომ, ბიჭი, სახელად პოლი, ეწერება გრაფი ფილიპ დე ლა ფრონესის საოჯახო მამულში, სადაც სელესტინა მოახლედ მუშაობს, ხოლო მისი ქმარი, ბორელი, როგორც მონადირე გრაფის უზარმაზარ მიწებზე.
როგორც ჩანს, სელესტინის გარდა არავის უხარია ბავშვის იქ ყოფნა. გრაფს არ უყვარს ბავშვები და უკმაყოფილოა, როცა ისინი მის თვალწინ ტრიალებენ, გრაფის მომაბეზრებელი და ამპარტავანი ვაჟი, ბერტრანი, შიშობს, რომ პავლეს იქ ყოფნა სელესტინეს მუშაობაში შეუშლის ხელს. ბიჭის ერთადერთი გასართობია, რომ ტყეში თავისუფლად სეირნობის უფლებას აძლევენ, სადაც სხვადასხვა ცხოველებს, ფრინველებს ხვდება და ბუნებით ტკბება.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 1
პოლი ასევე ხვდება ტყის მკვიდრს, სახელად ტოტოშს. ის ცხოვრობს პატარა ნავ-ქოხში მდინარეზე და ჭამს იმას, რასაც ტყეში იპოვის, შეაგროვებს და მოინადირებს. არსებითად, ბრაკონიერობით ირჩენს თავს, მაგრამ, ჯერ ერთი, ის ბოროტად არ იყენებს ამას და მეორეც, როგორც სელესტინა ამბობს: ”ხალხმა რაღაც ხომ უნდა ჭამოს”. გარდა ამისა, ტოტოში კეთილი და კომუნიკაბელურია. ამიტომ ყველა, მათ შორის გრაფიც და ადგილობრივი პოლიციაც, თვალს ხუჭავს ტყეში მის გატაცებაზე.
ყველა ბორელის გარდა. სელესტინას ქმარს არ მოსწონს ტოტოში და გამუდმებით ცდილობს მის კვალს მიაგნოს, ცხელ კვალზე დაიჭიროს და ციხეში ჩასვან. ბორელი მონადირეა, ტოტოში კი ბრაკონიერია. მაგრამ ბორელს აქვს კიდევ ერთი მიზეზი, თუ რატომ არ უნდა უყვარს ტოტო, რაც ბორელს, თუმცა, მთელი ფილმის განმავლობაში არ გაუგია.
როდესაც ბორელი ღამით ტოტოშის დასაჭერად მიდის, სელესტინი ფანჯარაში თეთრ ტილოს კიდებს და ტოტოში მოდის მასთან ღამის გასათევად. ცოტა გასაკვირია, რომ ფრანგებმა მრუშობა აჩვენეს ლამაზ ოჯახურ ფილმში. უფრო მეტიც, მათ ეს წარმოადგინეს, როგორც, ალბათ, არა საკმაოდ პატივსაცემი, მაგრამ საკმაოდ ჩვეულებრივი ქცევის ფორმა. და ეს მართლაც შემზარავია. სასიკვდილო ცოდვა ყველასთვის ნაცნობ რუტინას ჰგავს. ყველა მას მსუბუქად და იუმორითაც კი იღებენ. არავის აწუხებს. ფილმის ბოლოსაც, როცა ტოტოში და ბორელი დამეგობრდებიან, ტოტოშის საქციელი ამაში საერთოდ არ უშლის ხელს.
და აი, დროა გავიხსენოთ ის სახარების ეპიზოდი, როდესაც მრუში ქალი შეიპყრეს და ქრისტესთან მიიყვანეს. უამრავი ხალხი გარშემოერტყა მათ, ბევრს სურდა ენახა, რას იტყოდა ქრისტე, უბრძანებდა თუ არა მისი სიკვდილით დასჯას, როგორც ამას მოსეს კანონი მოითხოვდა? მაგრამ ქრისტემ თქვა: „ვინც თქვენ შორის უცოდველია, პირველმა მან ესროლოს ქვა“. ასე რომ, ყველა, აბსოლუტურად ყველა, ვინც ქრისტესთან და ქალთან ახლოს იყო, ყველა მცირედან დიდამდე, გაიფანტა. ეს ნიშნავს, რომ ისინი ყველანი ცოდვილი იყვნენ. ეს საშინელებაა, რადგან სიძვა არის ერთადერთი ცოდვა, რომლის შესახებაც პავლე მოციქულმა თქვა, რომ უნდა გაექცეთ მას: „განერიდეთ სიძვას; ყოველი ცოდვა, რომელსაც ადამიანი სჩადის, სხეულის გარეთაა, მეძავი კი თავის სხეულს სცოდავს“ (1 კორ. 6,18).
თუმცა, თითქოს, რეჟისორები ამართლებენ სელესტინას, მაყურებლისთვის კითხვის დასმით: როგორ უნდა მოიქცეს, თუ, ერთი მხრივ, არის უხასიათო, ყოველთვის ყველაფრით უკმაყოფილო ქმარი, რომელიც ასევე საკმაოდ სულელია და უყვარს დალევა. მეორე მხრივ, კეთილი, მოსიყვარულე, საინტერესო საყვარელი. რეალურ ცხოვრებაში ასეთი კომბინაციები საკმაოდ ხშირად გვხდება და ქალები ყოველთვის არ ირჩევენ ასეთი ქმრების ერთგულებას.
ერთ დღეს პოლი ხვდება ტოტოშს, ისინი დამეგობრდებიან. ტოტოში ასწავლის მას ტყის შეცნობას, იქ ცხოვრებას. ეს ძალიან ლამაზი და საინტერესოა. ისინი ერთად თევზაობენ, სწავლობენ ცხოველების კვალს და მათ ჩვევებს. აკვირდებიან ფრინველებს და მწერებს.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 2
ტყეში ბოშები დაბანაკდებიან, მაგრამ გრაფი მათ არ აშორებს, პირიქით, ისე ექცევა, როგორც ძველ ნაცნობებს. ერთ დღეს პოლს გრაფმა თვალი მოჰკრა და სელესტინს ეკითხება, ვინ არის ეს ბიჭი? სელესტინა იტყუება, რომ ეს ვაჟი მისი ბიძაშვილის ძმისშვილია და დროებით სტუმრობს მას. თუმცა, მალევე ირკვევა, რომ ყველაფერი არც ისე მარტივია. პოლს სურს გაარკვიოს ვინ არიან მისი ბიოლოგიური მშობლები. მან იცის, რომ მამამისი ომში დაიღუპა, დედა კი მშობიარობისას გადაყვა და იცის, რომ მას მატილდა ერქვა.
ერთ დღეს, სელესტინას ფურცლების ჩხრეკისას (ბავშვური ცნობისმოყვარეობა, არც მთლად წესიერი) აღმოაჩენს ამ სახელზე ხელმოწერილ წერილს, მაგრამ სელესტინა უარს ამბობს ამ თემაზე საუბარზე. პოლი ცდილობს გაარკვიოს რამე ადგილობრივებისგან, მაგრამ ისინი მას ძალიან მცირე ინფორმაციას აწვდიან. პოლი მიდის ადგილობრივ სასაფლაოზე და აღმოაჩენს საფლავს, წარწერით მატილდა.
გარკვეული პერიოდის შემდეგ, გრაფი კვლავ ხვდება პოლს, რომელიც ციხეში შედის, მაგრამ ამჯერად ის არ აღშფოთდება, არამედ გაესაუბრება ბიჭს და, უფრო მეტიც, აჩვენებს მას მის სანადირო ნადავლს - ირმის რქებს. პავლე ამბობს, რომ მან დაინახა ირემი ტყეში, რომელსაც თვრამეტი ტოტი ჰქონდა რქებზე. ეს არის ყველაზე სასურველი ნადავლი მონადირისთვის, როგორიც გრაფია, მაგრამ მის კვალს ვერასოდეს მიაგნო. ამჯერად გრაფს ჰგონია, რომ იღბალი გაუღიმებს. ადგილობრივებს ირემი ეცოდებათ, რადგან ასეთი სილმაზე ტყის სამკაულია, მისი მოკვლა არ შეიძლება.
თუმცა ყველაფერი იქამდე მიდის, რომ თვრამეტ ტოტიანი რქები მაინც უნდა დაკიდოს გრაფმა კედელზე. ირემს კვალდაკვალ აედევნებიან, ბორელი და ძაღლების ხროვა ჭაობში მოამწყვდევენ მას, გრაფს კი მხოლოდ საბოლოო დარტყმის მიყენება დარჩება.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 3
მაგრამ ხდება სასწაული: გრაფი უარს ამბობს ირმის მოკვლაზე და სიცოცხლეს აჩუქებს მას. ამიერიდან მასზე ნადირობის უფლება არავის აქვს. როგორც ჩანს, გრაფი ბერდება და სენტიმენტალური ხდება. მალე ის ცხენიდან ვარდება და ხვდება, რომ მისი დღეები დათვლილია. ამ დროს სელესტინა საბოლოოდ უყვება პოლს ვინ არის ის სინამდვილეში. იგი დიდი ხნის განმავლობაში მსახურობდა გრაფის ოჯახში და იცის ყველა ოჯახური საიდუმლო.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 4
გრაფს ჰყავდა ქალიშვილი, რომელსაც, მოზარდობის ასაკში, შეუყვარდა უბრალო რკინიგზის მუშა. მამა ეწინააღმდეგებოდა მათ ქორწინებას და ისინი იძულებულნი გახდნენ გაქცეულიყვნენ პარიზში, სადაც დაქორწინდნენ. მალე პავლეს მამა ომში წავიდა და იქ გარდაიცვალა, დედა კი მშობიარობას გადაყვა.
ამრიგად, პოლი გაიგებს, რომ გრაფი არა მხოლოდ მისი ბაბუაა, არამედ ირიბად პასუხისმგებელია დედის გარდაცვალებაზე, რომელმაც დროულად ვერ მიიღო სათანადო სამედიცინო დახმარება. გრაფი ასევე გაიგებს, რომ პოლი მისი შვილიშვილია, მისი საყვარელი ქალიშვილის ვაჟი, რომელსაც ოდესღაც ვერ გაუგო და არ მიიღო.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 5
პოლი მიდის მომაკვდავ ბაბუასთან და პოულობს ძალას აპატიოს მას. და გრაფის გარდაცვალების შემდეგ, მისი ვაჟი, ბერტრანი, რომელმაც, როგორც გაირკვა, უკვე დაიწყო მამის ფულის ნელ-ნელა ფლანგვა, თავს გრძნობს ქონების ერთადერთ მემკვიდრედ. იგი ბრძანებს გრაფის მიწების გარშემო კედლის აშენებას. ბოშებს ტერიტორიის დატოვებას უბრძანებს. გეგმავს ირემზე ნადირობას და მოკვლას, რომელიც მამამ შეიწყალა. არავითარი თხოვნა არ მუშაობს მასზე. ადგილობრივები აღშფოთებულნი არიან, რადგან კედელი ხელს შეუშლის შველი, გარეული ღორი, ირემი და სხვა ცხოველების თავისუფალ გადაადგილებას. ტყემ შეიძლება დაკარგოს ბინადრები. სავარაუდოა, რომ არა მარტო ბოშებს მოუწევთ ტყის დატოვება; ახალმა მფლობელმა, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ უყუროს ტოტოშს, რომელიც ბრაკონიერობს ბატონის ტყეში.
მშვენიერ ირემს ისევ ჭაობში მიიმწყვდევენ, მხოლოდ ახლა მასზე ნადირობს ახალგაზრდა მონადირე, სასტიკი მმართველი. მისგან მოწყალება აღარ არის მოსალოდნელი და არ აინტერესებს, რომ მამამ, რომელიც სულ ახლახან გარდაიცვალა, ამ ირემს სიცოცხლე აჩუქა.
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 6
ბორელი, ტოტოში და სხვა მაცხოვრებლები აღშფოთებულნი არიან ძველი გრაფის ხსოვნის ასეთი უგულებელყოფით, მაგრამ რისი გაკეთება შეუძლიათ? ბოლო მომენტში ტოტოში გადაწყვეტს და ჰაერში ისვრის, ცხენი უკანა ფეხებზე შედგება და მხედარს აგდებს.
ბერტრანი განრისხდება და ტოტოშს დაუმიზნებს, მაგრამ ბორელი უბიძგებს და მეგობარს სიკვდილისგან იხსნის. ამ გაბედული ქმედების გამო ბორელს გააგდებენ ციხესიმაგრიდან და მას ახალი საცხოვრებელის და საარსებო საშუალების ძებნა მოუწევს. ახალი მფლობელი სწრაფად დაამყარებს ახალ წესრიგს და განდევნის ყველას, ვინც გაბედავს მასთან დაპირისპირებას. მაგრამ, როგორც ბრძენმა სოლომონმა თქვა: „როცა სიამაყე მოვა, სირცხვილი მოვა; თავმდაბლებთან მოდის სიბრძნე“ (იგავ. 11:2).
გადის დრო და ნოტარიუსი შეკრიბავს ყველას გრაფის ანდერძის წასაკითხად...
ფილმი ,,როგორ გავაცდინოთ სკოლა სასარგებლოდ’’: ,,კონკიას’’ კიდევ ერთი ისტორია - სურათი 7
ეს არის ლამაზი და კეთილი ფილმი, რომელიც გვასწავლის, რომ თანაგრძნობა და წყალობა ყოველთვის უფრო ძლიერია, ვიდრე სიამაყე და ამპარტავნება, რომ პატარა სიხარული, მეგობრობა, ბუნებაზე ზრუნვა ბევრად უკეთესი და საინტერესოა, ვიდრე ველური ცხოვრება და მანკიერი გატაცებები.