პრიგოჟინი, როგორც დავით წინასწარმეტყველის სისწორის ილუსტრაცია
რუსეთის ფედერაციაში - სამხედრო გადატრიალების მცდელობაა, მოსკოვსა და რეგიონებში შემოღებულია "კონტრტერორისტული ოპერაციის" რეჟიმი.
ხალხი განგაშის ხმამ გააშეშა და არ იცის, რა ელოდება წინ. მიუხედავად ყველაფრისა, ვუსურვებთ მათ, რომ მსხვერპლი და აჯანყება არ იყოს. მაგრამ აი, რისი თქმა გვინდა.
რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში უკრაინაზე თავდასხმის მხარდაჭერა დიდწილად უკავშირდებოდა მათი ხელისუფლების „მართლმადიდებლობას“, რომელიც „სიკეთის მხარეზეა“ და აწარმოებს ომს „ბოროტი ძალების წინააღმდეგ“.
როგორც ტკაჩოვი წერდა, „ჩვენ ვართ ახალი ისრაელი, მოწოდებული სპეციალური ისტორიული მისიისთვის“. რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ბევრი საყვედურობდა უმე-ის მორწმუნეებს და ამბობდა, რომ თქვენ „პეხს ახოცავთ“ „უკრორეიხას“, რომელიც გაგადგურებთ, რუსულ იარაღს უნდა დაუჭიროთ მხარი. მაშინ, რუსეთი გაიმარჯვებს და ჩვენ ვიცხოვრებთ როგორც ერთი ბედნიერი მართლმადიდებლური იმპერია, მესამე რომი.
და თითქოს ყველაფერი ლოგიკური იყო. რუსეთის ფედერაციაში ხელისუფლება მხარს უჭერს ეკლესიას, უშენებს მას ეკლესიებს, ჩუქნის სიწმინდეებს, აფინანსებს მის პროექტებს და მისი პრეზიდენტი თითქმის ახალი კონსტანტინე დიდია.
დღეს, გადატრიალების დროს, პუტინი 1917 წელს იხსენებს. კარგი იქნება გაიხსენოს ეს წელი ეკლესიამ, რომელიც დღეს ასე აფართოებს თავის „მართლმადიდებლურ“ ძალას. 100 წლის წინ, მართლმადიდებლური იმპერია მოულოდნელად გადაიქცა ქვეყნად, სადაც ხოცავდნენ მღვდლებს, ანადგურებდნენ და ძარცვავდნენ ეკლესიებს, ხოლო რწმენა აკრძალული გახდა. მაგრამ დღეს ეკლესიის პოზიცია საზოგადოებაში გაცილებით სუსტია, ვიდრე მეფის დროს. ბოლშევიკური დანაშაულების განმეორების მოლოდინი სუსტია, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ხელისუფლების შეცვლასთან ერთად, „მართლმადიდებლური ეტლი“ შეიძლება მყისიერად გოგრად იქცეს. როგორც ყველა ოცნება "ახალ ისრაელზე".
არავითარ შემთხვევაში არ ვუსურვებთ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ძმებს ასეთ სცენარს, მაგრამ არ შეიძლება არ გავიხსენოთ დავით მეფსალმუნეს სიტყვები: ”ნუ დაეყრდნობით მთავრებს, ადამიანთა შვილებს, მათში არ არის ხსნა”. რამდენი წელი გავიდა, რამდენი თაობა შეიცვალა, მაგრამ მათი აქტუალობა მაინც იგივეა.