ხელისუფლების შიზოფრენიული ლოგიკის შესახებ, რომელიც კრძალავს უმე-ს ეროვნული უსაფრთხოების მიზნით
პირველი მოსმენით მიღებული კანონპროექტის N 8371 დასაბუთებაში ნათქვამია, რომ ის საჭიროა ეროვნული უსაფრთხოებისთვის. სახალხო დეპუტატებმაც იგივე განაცხადეს მისი მიღების აგიტირებისას.
თითქოს არსებობს გარკვეული კავშირი უმე-სა და მოსკოვს შორის, რომელიც საფრთხეს უქმნის უსაფრთხოებას. რადას საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ევგენია კრავჩუკი ამბობს, რომ ეს კავშირი „მმართველობითია“, მათი თქმით, უნდა არსებობდეს სასამართლო, რომელიც დაამტკიცებს, რომ უმე-ს „აგრესორი ქვეყანა მართავს“. ამავე დროს, იგი დარწმუნებულია, რომ „მოსკოვის საპატრიარქოს (როგორც ის უწოდებს უმე-ს - რედ.) აქვს შესაძლებლობა რეალურად გაწყვიტოს ეს კანონიკური კავშირი და მაშინ ყველაფერი კარგად იქნება“.
მაგრამ ნორმალური ადამიანისთვის აშკარაა, რომ აქ ორი ცნება შეგნებულად არის ერთმანეთში არეული - "მმართველობითი კავშირები" და "კანონიკური".
მოდი ვიფიქროთ იმაზე, შეიძლება თუ არა რომელიმე აღიარებამ საფრთხე შეუქმნას ეროვნულ უსაფრთხოებას? შესაძლოა. თუ ადმინისტრაციული დაქვემდებარების გამოყენებით, პატრიარქები ან მიტროპოლიტები „გასცემენ“ ბრძანებას ქადაგების დროს მტერს გაუწიონ პროპაგანდა, პროპაგანდისტული ლიტერატურა გამოიყენონ და ა.შ. რა თქმა უნდა არა. უბრალოდ იმიტომ, რომ არ არსებობს ადმინისტრაციული დაქვემდებარება. ის 1990 წლიდან არ არსებობს, 2022 წლიდან კი მისი ჩრდილიც კი აღარ დარჩა.
რადაში უმე-ის აკრძალვის ყველაზე აქტიური მხარდამჭერები არიან მეუ-ს ლობისტები. მათი მთავარი თეზისია, რომ უმე-ის იერარქები და მღვდლები უნდა გადავიდნენ დუმენკოს სტრუქტურაში. მაგრამ თუ მოსკოვის მხრიდან კონტროლი არ იქნება და უმე (როგორც მათ სჯერათ რადას) კვლავ საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ეროვნულ უსაფრთხოებას, მაშინ მეუ-ში გადასვლით საფრთხე აღარ დაემუქრებათ? შეწყვეტენ მტრის პროპაგანდას და ასე შემდეგ?
პირიქით, დუმენკოს სტუქტურაში ყოფნით ისინი უფრო სახიფათო გახდებიან, რადგან მათ არავინ გააკონტროლებს და გარდა ამისა, ისინი გაანადგურებენ მეუ-ს შიგნიდან.