ოსტაპენკოს ნაკრძალის უფროსი. ფოტო: сайт заповедника ოსტაპენკოს ნაკრძალის უფროსი. ფოტო: сайт заповедника
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალმა, მეუ-სთან ერთად, გამართა "სამონასტრო ფორუმი" ხმამაღალი სათაურით "პაისიანი საკითხავი".
იქ ისინი სერიოზულად „განიხილავდნენ მონაზვნობის როლს თანამედროვე სამყაროში“, ეძებდნენ „მსახურების ახალ ფორმებს“ და ასევე „განიხილავდნენ უკრაინაში სამონასტრო ცხოვრების მომავალს“.
რატომ ვიყენებთ გამოთქმას "სრული სერიოზულობით"?
1. ორ წელზე მეტია ნაკრძალის ხელმძღვანელობა მთელი ძალით ცდილობს ლავრას 200 ბერი განდევნოს მათი წმინდა ადგილიდან: შენობების წართმევა, სასამართლო პროცესების გამართვა, მედიაკამპანიის ორგანიზება და ა.შ. ბერობის მომავლის გამო შეშფოთება ჩვეულებრივი ცინიზმის საზღვრებს სცილდება.
2. ღონისძიებას 15-მდე ადამიანი ესწრებოდა. მათგან სინამდვილეში სამი ან ოთხი "ბერია". როგორ შეუძლიათ ამ ადამიანებს განიხილონ „მონაზვნობის მომავალი უკრაინაში“ არის რიტორიკული, თუ არა კომიკური კითხვა.
უბრალოდ გავიხსენოთ სტატისტიკა. 2021 წლის ოფიციალური მონაცემებით (მოგვიანებით ისინი არ გამოქვეყნებულა), მთელ მეუ-ს ჰყავს 233 ბერი. უმე-ს ჰყავს დაახლოებით 4700. თუნდაც მეუ-ის სამონასტრო ცხოვრების ზნეობრივ და მორალურ დეტალებში ჩაძიების  გარეშე, ადამიანი დაბნეულია - რა შეიძლება მათ განიხილონ?
ფორუმზე კიდევ ერთი გასაოცარი თემა წამოიჭრა: რომ ლავრა 300 წლის განმავლობაში იყო „ოკუპირებული მოსკოველების მიერ“. ფორუმის წევრები მოკრძალებულად დუმდნენ იმის თაობაზე, რომ ლავრის შენობებისა და ეკლესიების უმეტესობა (რომლებსაც იყენებენ როგორც ნაკრძალი, ასევე მეუ) აშენდა "ოკუპაციის" პერიოდში.
ისე, როგორ ზრუნავენ ისინი „განთავისუფლებულ“ ლავრაზე, აჩვენა ჯვარმა, რომელიც ახლახან ჩამოვარდა „მაზეპას“ ყველა წმინდანის ეკლესიიდან. და თუ ვიმსჯელებთ მისი მართვის სტილით, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ის ბოლო იყოს.