მიტროპოლიტმა ჯონათანმა მის მიმართ ბრალდებებს უპასუხა
ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტ. იონათანმა (იელეცკი) მრევლს მიმართა მის წინააღმდეგ სამართალდამცავი ორგანოების ბრალდებებთან დაკავშირებით. მიმართვა გამოქვეყნდა ვინიცის ეპარქიის YouTube არხზე.
ვლადიკამ აღნიშნა, რომ მის მიმართ ცილისწამებები და ბრალდებები ყველა მხრიდან ისმის, მედია კი სიმართლესთან შეუსაბამო ამბებს ავრცელებს.
„ზოგი წერდა, რომ უკრაინიდან გაქცევას ვაპირებდი, სხვები ამბობენ, რომ ხელბორკილებით მომიყვანეს კიევში, რათა გადამეწყვიტა ჩემი საქმე უკრაინის წინააღმდეგ, ხალხის წინააღმდეგ, ჩემი ეპარქიის მორწმუნეების წინააღმდეგ, ზოგი ფიქრობდა, რომ რუსეთის ფედერაციის FSB ნადირობდა ჩემზე, რათა მოვეკალით და ბრალი დასდონ უკრაინის უსაფრთხოების უწყებებს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ჯონათანმა.
ტულჩინსკის ეპარქიის მმართველმა განაცხადა, რომ SBU-მ იგი გამოაცხადა ეჭვმიტანილი რელიგიური ნიშნით შიდა მტრობის გაღვივებაში, თუმცა თვითონ, პირიქით, მოუწოდა ამბიონიდან ერთიანობისა და მშვიდობისკენ.
„მთელი ამ უბედურების შემდეგ, მე პატივად მერგო უმე-ს წინამძღოლის მხარდაჭერა და ამისთვის მისი მადლობელი ვარ“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
მიტროპოლიტმა ასევე თქვა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ დაიბადა რუსეთში, ბელგოროდის ოლქში, უკრაინას მშობლიურ ქვეყნად თვლის და ომს არ უჭერს მხარს.
„ჩემი მშობლები კიევის ტყის სასაფლაოზე არიან დაკრძალულნი. ჩემი ნათესავები - ძმისშვილები - კიევში ცხოვრობენ, თავს უკრაინელებად თვლიან. ნუთუ ფიქრობენ, რომ მე მინდა ეს ომი შეეხოს? თუმცა ის უკვე შეეხო მათ“, - დასძინა მიტროპოლიტმა.
ტულჩინსკისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტმა თქვა, რომ 14 ნოემბერს იგი დაიბარეს SBU-ში მასზე მიტანილი ეჭვების თემაზე "სასაუბროდ".
„ყველაფერი, რასაც კითხულობთ ამ გაზეთებში, სიცრუეა. და ვფიქრობ, რომ საგამოძიებო ორგანოებს დავუმტკიცებ, რომ მე არ ვარ უკრაინის მტერი, არამედ ვარ ის, ვისაც უყვარს და ქვეყნის პატრიოტია“, - განაცხადა ვლადიკამ.
შეგახსენებთ, 11 ოქტომბერს SBU-მ ჩაატარა ჩხრეკა მიტროპოლიტ ჯონათანის სახლში და განაცხადა, რომ მას ხუთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებოდა.
მოგვიანებით, ვლადიკამ აღნიშნა, რომ მის სახლში ჩხრეკა დაკვეთილი იყო და მიზნად ისახავდა უმე-ის იერარქების დისკრედიტაციას.
მჟკ ასევე იტყობინება, რომ ტულჩინის ეპარქიის სასულიერო პირებმა სრული ნდობა გამოუცხადეს თავიანთ მმართველ ეპისკოპოსს.