პრეზიდენტი: აუცილებელია რელიგიური საკითხების განმხილველი ინსტიტუტის გაძლიერება
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ეროვნული ტელემარათონის ეთერში აღნიშნა, რომ აუცილებელია რელიგიური საკითხების შემსწავლელი ინსტიტუტის გაძლიერება და მისთვის მეტი დამოუკიდებლობის მინიჭება.
მეუ-ს წარმომადგენლების მოთხოვნებს კიევ-პეჩერის ლავრაში მსახურების ჩატარების შესახებ, ზელენსკიმ უპასუხა, რომ მას სურს უფრო მეტად გაერკვეს რელიგიურ საკითხებში და თქვა, რომ ესაუბრა რელიგიურ მეცნიერს ვიქტორ ელენსკის.
”მე ძალიან მომეწონა ეს ადამიანი და რამდენადაც შემიძლია გითხრათ, მას ესმის ეს საკითხები.”
პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ საეკლესიო საკითხებში სრულყოფილად არ არის გათვითცნობიერებული, მაგრამ სურს დაეხმაროს, „საკითხების გადაწყვეტასა და სამართლიანობის დამყარებაში“.
სახელმწიფოს მეთაურმა თქვა, რომ მან დაიწყო კონსულტაციები ელენსკისთან და აღნიშნა, რომ „არსებობენ ადამიანები, რომლებიც დაჟინებით მოითხოვენ ჩვენს სახელმწიფოში რელიგიური საკითხების შემსწავლელი ინსტიტუტის სუბიექტურობის გაძლიერებას, რომლის განყოფილება კულტურის სამინისტროს დაქვემდებარებაშია. "
„და ალბათ დადგა დრო, რადგან ჩვენ სერიოზული გამოწვევების წინაშე ვდგავართ, რომ ეს ინსტიტუტი იყოს უფრო ინსტიტუციონალიზებული, ცალკეული და არავის ჰქონდეს მასზე გავლენა“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ეს ინსტიტუტი, სახელმწიფოს მეთაურის თქმით, უნდა იყოს სამართლიანი, ხოლო იქ მომუშავე ადამიანები უნდა იყვნენ პროფესიონალები და ესმოდეთ რელიგიური საკითხები. „მათ არ უნდა ჰქონდეთ კითხვები სახელმწიფოსგან და საზოგადოებისგან“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, ძალიან დაინტერესებულია ამ თემით, ბევრს კითხულობს და აპირებს ამ საკითხის განხილვას უკრაინის პრემიერ-მინისტრთან და კულტურის მინისტრთან.
შეგახსენებთ, რომ რელიგიური მეცნიერი ვიქტორ ელენსკი, VIII მოწვევის უმაღლესი რადას სახალხო დეპუტატი, არის არაერთი ანტიეკლესიური კანონპროექტის ავტორი. მანამდე მან განაცხადა, რომ მეუ-ს ტომოსი უკრაინაში ერთიანობის მისაღწევად იყო მინიჭებული.