რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი უკრაინაში რმე-ს აკრძალვის შესახებ
პოროშენკოს პარტიაში მიაჩნიათ, რომ აუცილებელია ყველა ორგანიზაციის აკრძალვა, რომლებიც „კანონიკურ, ორგანიზაციულ და სხვა საკითხებში“ აღიარებენ რმე-ის დაქვემდებარებას.
უკრაინის უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობას უკრაინის ტერიტორიაზე. ამის შესახებ ევროპული სოლიდარობის პარტიის ტელეგრამის არხი იტყობინება.
კანონპროექტის ინიციატორი იყო სახალხო დეპუტატი ფრაქცია „ევროკავშირიდან“ მიკოლა კნიაჟიცკი. კანონპროექტი ითვალისწინებს სრულ აკრძალვას ნებისმიერი რელიგიური ორგანიზაციისა და დაწესებულების საქმიანობაზე, რომელიც არის ნაწილი ან რაიმე ფორმით აღიარებს რმე-ის დაქვემდებარებას „კანონიკურ, ორგანიზაციულ და სხვა საკითხებში“.
„ევროკავშირი“ აღნიშნავს, რომ კანონპროექტის მიზანია უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხის თავიდან აცილება და წესრიგის უზრუნველყოფა, რადგან „ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში რმე ახორციელებდა აშკარა ანტიუკრაინულ და დივერსიულ აქტივობებს და იცავდა რუსეთის რეჟიმის ყველა კრიმინალურ ქმედებას. “
„მართლმადიდებლური რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა უკრაინაში უნდა განხორციელდეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და უკრაინის სახელმწიფოსთვის მინიჭებული საპატრიარქო და სინოდალური ტომოსის გათვალისწინებით“, ხოლო „უკრაინის გათავისუფლება რმე-ისგან კიდევ ერთი ნაბიჯია დამოუკიდებელი უკრაინისკენ“. ნათქვამია შეტყობინებაში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ "ევროკავშირის" სახალხო დეპუტატი ითხოვდა უმე-ის წარმომადგენლებს ჩამოერთვათ ჯილდო "ხარკოვის თავდაცვისთვის".