ზელენსკიმ დააანონსა კანონპროექტი რფ-სთან დაკავშირებული აღიარებების აკრძალვის შესახებ
ზელენსკიმ დააანონსა უმე-ს წინააღმდეგ მიმართული ღონისძიებები.ფოტო :скриншот ФБ-страницы Зеленского ზელენსკიმ დააანონსა უმე-ს წინააღმდეგ მიმართული ღონისძიებები.ფოტო :скриншот ФБ-страницы Зеленского
პრეზიდენტმა ისაუბრა ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს სხდომაზე, სადაც განიხილეს უკრაინის ცალკეულ რელიგიურ წრეებსა და აგრესორ სახელმწიფოს შორის კავშირების მრავალი ფაქტი.
2022 წლის 1 დეკემბერს, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თავის ვიდეომიმართვაში გამოაცხადა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უზენაეს რადას წარუდგინოს „კანონპროექტი უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შეუძლებლობის შესახებ, რომლებიც დაკავშირებულია Რუსეთის ფედერაციის გავლენის ცენტრებთან".
პრეზიდენტმა კანონპროექტის ნომერი არ დაასახელა, თუმცა აშკარაა, რომ საუბარია პარტია ,,ევროპული სოლიდარობის’’ მიერ შემუშავებულ 8821-ე კანონპროექტზე „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების გაძლიერების შესახებ“.
„ჩვენ უზრუნველვყოფთ ჩვენი სახელმწიფოს სრულ დამოუკიდებლობას. კერძოდ, სულიერ დამოუკიდებლობას. ჩვენ არასოდეს მივცემთ უფლებას არავის ააშენოს იმპერია უკრაინის შიგნით“, - განაცხადა ზელენსკიმ.