02 December 2022 00:21
2022 წლის 1 დეკემბერს პრეზიდენტმა ვოლოდიმერ ზელენსკიმ თავის ვიდეომიმართვაში განაცხადა, რომ მან ბრძანება გასცა „გადამოწმდეს კანონიერი საფუძვლები და რელიგიური ორგანიზაციების მიერ კიევ-პეჩორის ტერიტორიაზე მდებარე ისტორიულ-კულტურული ნაკრძალის საკუთრების გამოყენების პირობების დაცვა “.
ეს იყო ერთ-ერთი გადაწყვეტილება, რომელიც იმ დღეს ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს სხდომაზე მიიღეს. ზელენსკი მიიჩნევს, რომ ამ გადაწყვეტილებით სახელმწიფო „უკრაინის სულიერი დამოუკიდებლობის გარანტიას იძლევა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ზელენსკიმ გამოაცხადა კანონპროექტი რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული აღიარებების აკრძალვის შესახებ.