პრეზიდენტმა აამოქმედა ეუ-სა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-ის მიმართ
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თავისი განკარგულებით აამოქმედა ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება „უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის გარკვეული ასპექტების და პირადი სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემაკავებელი ზომების (სანქციების) გამოყენების შესახებ“. სახელმწიფოს მეთაურის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა უკრაინის პრეზიდენტის 1 დეკემბრის No820/2022 ბრძანებულება.
განკარგულებაში გამოქვეყნებული ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებით, მინისტრთა კაბინეტს დაევალა, ორი თვის ვადაში უმაღლესი რადას განსახილველად წარუდგინოს კანონპროექტი უკრაინაში რუსეთის ფედერაციაში გავლენის ცენტრებთან გაერთიანებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის შესახებ. კანონპროექტი უნდა შეესაბამებოდეს საერთაშორისო სამართლის ნორმებს სინდისის თავისუფლების სფეროში და უკრაინის ვალდებულებებს ევროპის საბჭოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით.
მთავრობას ასევე დაევალა დაუყოვნებლივ გადაეჭრას უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ცენტრალური აღმასრულებელი ორგანოებისთვის მინიჭების საკითხი, რომელთა საქმიანობას ხელმძღვანელობს და კოორდინაციას უწევს უშუალოდ მინისტრთა კაბინეტი. სახელმწიფოს მეთაურის განკარგულებით, მთავრობამ ასევე უნდა გადაწყვიტოს ადგილობრივი სახელმწიფო ადმინისტრაციების სტრუქტურული დანაყოფების ეთნოპოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურის ფუნქციური დაქვემდებარების საკითხები, რომელთა უფლებამოსილებები მოიცავს სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების მინიჭებას რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობისთვის.
გარდა ამისა, მინისტრთა კაბინეტმა ორი თვის განმავლობაში უნდა უზრუნველყოს კიევ-პეჩორის ეროვნული ისტორიული და კულტურული ნაკრძალის ტერიტორიაზე მდებარე რელიგიური ორგანიზაციების მიერ ქონებით სარგებლობის სამართლებრივი საფუძვლების არსებობის და პირობების დაცვა.
ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ ასევე დაავალა ეთნოპოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურს მოსკოვის საპატრიარქოსთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობის გამო ორი თვის ვადაში ჩაატაროს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მართვის ქარტიის რელიგიური ექსპერტიზა. საჭიროების შემთხვევაში გამოიყენოს კანონით გათვალისწინებული ზომები.
გარდა ამისა, ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ მხარი დაუჭირა SBU-ს მიერ გაკეთებულ წინადადებებს პირადი სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემზღუდავი ზომების გამოყენების შესახებ და გამოიყენა სანქციები ფიზიკური პირების მიმართ „განცხადების მიხედვით“, რომელიც ჯერ არ არის გამოქვეყნებული.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ზელენსკიმ გამოაცხადა კანონპროექტი რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული აღიარებების აკრძალვის შესახებ.