პრეზიდენტმა დაავალა უმე-ის წესდების შემოწმება რფ-სთან კავშირის არსებობაზე
ზელენსკიმ თქვა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკა შეამოწმებს უმე-ის წესდებას რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობაზე.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ გამოაცხადა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-თან დაკავშირებით, რომელიც, სახელმწიფოს მეთაურის თქმით, უკრაინის „სულიერი დამოუკიდებლობის“ გარანტიას იძლევა.
დოკუმენტის თანახმად, ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური ჩაატარებს ქარტიის რელიგიურ შემოწმებას უმე-ის კავშირზე მოსკოვის საპატრიარქოსთან, საჭიროების შემთხვევაში, მიიღებს "კანონით დადგენილ ზომებს“.
ასევე, ზელენსკიმ ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის რეფორის გადაწყვეტილება მიიღო და გამოაცხადა მისი შესაძლებლობების გაძლიერება. პრეზიდენტის თქმით, ეს „მისცემს საშუალებას რეალურად დაიცვას უკრაინის მოქალაქეებისა და სახელმწიფოს უფლებები და ლეგიტიმური ინტერესები“.
შეგახსენებთ, რომ ზელენსკიმ აამოქმედა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-ის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომების შესახებ.