მიტ. კლიმენტის კომენტარი ეუთს-ს გადაწყვეტილებაზე უმე-ის წინააღმდეგ ღონისძიებების შესახებ
საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ უმე უკრაინის კანონმდებლობის ფარგლებში მოქმედებს.
ნიჟინისა და პრილუკიის მიტროპოლიტმა, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ეკლესიასთან დაკავშირებით ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებას "მრავალფეროვანი" უწოდა და დასძინა, რომ ეს გავლენას არ მოახდენს უმე-ის საქმიანობაზე. ინფორმაციას hromadske.ua ავრცელებს.
მეუფემ დასძინა, რომ უმე კანონიერად მოქმედებს უკრაინის კანონმდებლობის ფარგლებში, რაც დასტურდება SBU-ს მიერ ჩხრეკის შედეგებით.
„ამ შემოწმების შედეგად არ იქნა ნაპოვნი იარაღი, დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფი ან სხვა რამ, რაც მიუთითებს იმაზე, რომ ჩვენი ეკლესიის მორწმუნეები უკრაინის სახელმწიფოებრიობას რაიმე სახის საფრთხეს უქმნიან“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა ასევე გაიხსენა, რომ , უმე ყველა შემადგენელი დოკუმენტის მიხედვით, დამოუკიდებელია და არ ექვემდებარება მოსკოვის საპატრიარქოს.
„აქედან გამომდინარე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ შემოწმებები, რომლებიც ჩატარდება, ჩვენ არ გვეხება“, - შეაჯამა უმე-ის იერარქმა.
შეგახსენებთ, რომ პრეზიდენტმა აამოქმედა ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-ის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომებისა და სანქციების შესახებ.