კოხანოვსკაია: ჩვენ ლავრას სიცოცხლის ბოლომდე დავიცავთ
მართლმადიდებელი უფლებადამცველი ვიქტორია კოხანოვსკაია ამბობს, რომ მეუ-ს მთავარი მიზანი ლავრაა, რომელსაც უმე-ის მორწმუნეები ბოლომდე დაიცავენ.
2022 წლის 2 დეკემბერს ადვოკატმა, უფლებადამცველმა და უკრაინის ქალთა ძალაუფლების ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ კომენტარი გააკეთა უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების ტალღაზე და მოუწოდა მორწმუნეებს მტკიცედ დაიცვან მართლმადიდებლობა და იბრძოლონ თავიანთი უფლებებისთვის. ამის შესახებ მან ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ისაუბრა.
,,ზრდასრულთა თამაში დაიწყო და მთავარია ის არ გადაიზარდოს ჩხუბში წესების გარეშე“, - განაცხადა ადვოკატმა. მისი თქმით, სიტუაცია გარკვეულია, რადგან ერთ მხარეს არიან უმე-ს მორწმუნეები, ხოლო მეორე მხარეს - მეუ და "მათი მხარდამჭერები - SBU, პოლიცია და კორუმპირებული ჩინოვნიკები".
„ისინი არც ეკლესიებში არიან და არც ღმერთთან, მაგრამ დიდ ყურადღებას გვითმობენ ჩვენ. მათ ჩვენ ვჭირდებით, როგორც მრევლის ნახირი - მაგრამ ჩვენ არასოდეს ვუღალატებთ ღვთის რწმენას. ისინი წყვეტენ ლავრასთან დაკავშირებულ საკითხებს, კომუნალური ქონების საკითხს. ზუსტად ამას აკეთებენ, ჩვენი ლავრა სჭირდებათ. მაგრამ ჩვენ ლავრას სიცოცხლის ბოლომდე დავიცავთ“, - პირობა დადო უფლებადამცველმა.
მან მოუწოდა ლოცვის გაძლიერებისა და მსახურების უფრო ხშირად დასწრებისკენ. „იუსტიციის სამინისტროში რეგისტრირებულმა თითოეულმა რელიგიურმა ორგანიზაციამ ააშენა თავისი ეკლესია, ასე რომ, ჩვენ შეგვიძლია ღვთისმსახურება ჩავატაროთ ჩვენს სალოცავებში, ვინმეს უფლებების დარღვევის გარეშე“, - ამბობს კოხანოვსკაია.
უმე-ის მორწმუნეებს, ხაზგასმით აღნიშნა უფლებადამცველმა, კანონით აქვთ უფლება და მათ უფლებებს ვერავინ დაარღვევს.
„დაუტეხავი უკრაინელი ხალხი - ჩვენ ახლა ვიცავთ თავისუფლად აზროვნების, თავისუფლად ლაპარაკის და ჩვენი რწმენის თავისუფლად აღიარების უფლებას. სწორედ ჩვენ ვდგავართ დემოკრატიისა და ჩვენი კონსტიტუციური უფლებების დასაცავად“, - აღნიშნა კოხანოვსკაიამ.
მან ყველას მოუწოდა "დამშვიდდნენ და ნათლად იფიქრონ". „ახლა უმე-ის მორწმუნეებისთვის მთავარი გამძლეობაა. ნუ შედიხართ დისკუსიებში, დაიცავით თქვენი ეკლესიები, დაესწარით ღვთისმსახურებას და დაიცავით თქვენი თავისუფლება“, - ჩამოაყალიბა კოხანოვსკაიამ უმე-ის მრევლის ამოცანები ამ მომენტისთვის.
უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონების ხსენებისას, ადვოკატმა აღნიშნა, რომ ისინი „სრულად ასწორებენ კონსტიტუციას და ევროპულ კონვენციას“ და ამის გამო, საკანონმდებლო ორგანო მათ არ განიხილავს და არ იღებს.