უშძ-ის სამხედრო მოსამსახურე პრეზიდენტს: სასწრაფოდ შეწყვიტეთ უმე-ის დევნა
ფრონტის ხაზზე მყოფმა მართლმადიდებელმა ქრისტიანმა მოუწოდა ზელენსკის შეწყვიტოს დევნა რწმენისთვის და დაისაჯოს სბუ უმე-ის მონასტრების ჩხრეკისთვის.
2022 წლის 6 დეკემბერს უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურემ, სამხედრო ექიმმა, მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმერ ზელენსკის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის შეწყვეტის მოთხოვნით. მიმართვა გამოაქვეყნა ტელეგრამის არხმა «Миряни захисники України».
„გულის ტკივილით ვუყურებ, როგორ ხდება უკანონობა, ჩვენი რწმენის დევნა“, - თქვა ფრონტის ხაზზე მყოფმა ჯარისკაცმა. მან თავი წარმოადგინა, როგორც "უმცროსი სერჟანტი, საბრძოლო მედიკოსი და მართლმადიდებელი ქრისტიანი", უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი ჩერნივცის ეპარქიიდან.
სამხედრო მოსამსახურემ მკვეთრად ისაუბრა სბუ-ის ქმედებებზე და მოითხოვა უკანონო ჩხრეკაზე პასუხისმგებელი პირების დასჯა. „განაწყენებული ვიყავი ბუკოვინის ეპარქიაში მეუფე მელეტისა და არქიმანდრიტ ნიკიტას საცხოვრებელში ბოლოდროინდელი ჩხრეკით“, - თქვა მან. მედიკოსმა გაიხსენა, რომ ომის პირველივე დღეებში მხოლოდ ბანჩენსკის მონასტერმა მიიღო ხუთ ათასზე მეტი ლტოლვილი, ხოლო ჩერნივცის ეპარქიამ ასობით ათასი ტონა ჰუმანიტარული დახმარება გაუგზავნა ჯარისკაცებს ფრონტის ხაზზე.
„თუ სინდისი და სიმართლე შენთვის მნიშვნელოვანია, გაარკვიე, ჩაატარე ოფიციალური გამოძიება და ნახავ, რომ ეს ყველაფერი აშკარა ტყუილია. სბუ-ს წევრები უნდა დაისაჯონ“, - მოუწოდა პრეზიდენტს სამხედრო მოსამსახურემ. მისი თქმით, ეკლესიის დევნა არის ჭეშმარიტი პატრიოტების დევნა. უმე-ის დევნაში პრეზიდენტი შეცდომას უშვებს.
„მიიღეთ ზომები, ნუ დევნით ჩვენს რწმენას. თქვენ ცდებით. იმიტომ, რომ თუ თქვენ არა, ჩვენ დავასრულებთ ამ ომს, დავბრუნდებით და კანონიერად გავუმკლავდებით“, - პირობა დადო მედიკოსმა.
სამხედრო მოსამსახურემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უკრაინას ამ მღვდლებისა და ეპისკოპოსების ლოცვები აერთიანებს“.
"შეწყვიტე ჩვენი დევნა, აღადგინე სამართლიანობა", - მოუწოდა მედიკოსმა.
როგორც მჟკ წერს, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცმა ხელისუფლებას სთხოვა შეწყვიტოს უკრაინის კანონიკური ეკლესიის დევნა.