სახალხო დეპუტატი: ხელისუფლების ქმედებები უმე-ს მიმართ ეწინააღმდეგება ევროპულ ვალდებულებებს
პარტია ევროსოლიდარობის სახალხო დეპუტატმა მიკოლა კნიაჟიცკიმ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ხელისუფლება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურების საბოტაჟში დაადანაშაულა.
კნიაჟიცკი ამტკიცებს, რომ ხელისუფლება, უგულებელყოფს მის კანონპროექტს 8221, „გაურკვეველი ვადით აყოვნებს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვას უკრაინაში“.
მისი აზრით, ხელისუფლების მიერ არჩეული სამართლებრივი გზა უმე-ის მიმართ „ეწინააღმდეგება უკრაინის საერთაშორისო ვალდებულებებს, კერძოდ, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლების დაცვის კონვენციით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს, ასევე ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილ ადამიანის უფლებათა კონვენციას“.
კნიაჟიცკის მოჰყავს უზენაეს რადაში პრეზიდენტის წარმომადგენლის, ფიოდორ ვენისლავსკის სიტყვები, რომ ხელისუფლება აპირებს სამართლებრივად აკრძალოს უმე, „თუმცა ევროსასამართლომ ნათლად დაადგინა, რომ რელიგიური გაერთიანებები (უკრაინის კანონმდებლობით - რელიგიური ორგანიზაციები) შეიძლება აიკრძალოს კანონით“.
ვენისლავსკის კრიტიკისას კნიაჟიცკი აღნიშნავს, რომ კანონმდებლობის თანახმად „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის 16, მე-4 ნაწილის მე-5 პუნქტი, სასამართლო გადაწყვეტილებები ეხება მხოლოდ იურიდიული პირის სტატუსის მქონე რელიგიურ ორგანიზაციებს. ამავდროულად, „რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია და უმე-მს არის რელიგიური გაერთიანებები, რომლებსაც არ აქვთ იურიდიული პირის სტატუსი. შესაბამისად, მათი საქმიანობა არ შეიძლება აიკრძალოს „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის ამ ნორმის საფუძველზე.
სახალხო დეპუტატის თქმით, შედეგად, „გამოუსწორებელი ზიანი მიადგება უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესებს, ჩვენი საზოგადოებისა და სახელმწიფოს დემოკრატიას, ასევე მართლმადიდებელი უკრაინელების უფლებებსა და თავისუფლებას, რომ სახელმწიფო ვალდებულია დაიცვას რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის გავლენისგან. და თავად რმე უკრაინაში დარჩება ნებადართული და თავს შესანიშნავად იგრძნობს. ”
ამის დაშვება, როგორც პოროშენკოს პარტიის დეპუტატი ირწმუნება, „არ შეიძლება“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ პარტიებმა ,,ხალხის მსახური’’ და ,,ევროკავშირი’’, უმაღლეს რადაში შეიტანეს კანონი უმე-ს აკრძალვის შესახებ.