"95-ე კვარტალის" გამოსვლა გამოიწვევს სამოქალაქო კონფლიქტს, - ა. ბახოვი
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელი, დეკანოზი ალექსანდრე ბახოვი მიიჩნევს, რომ „95 კვარტალი“ თავის გამოსვლით ქმნის პირობებს სამოქალაქო კონფლიქტისთვის.
ამის შესახებ მღვდელმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომელიც კიევ-პეჩერსკის ლავრაში იმართება.
იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელი თვლის, რომ "95 კვარტალის" პროვოკაცია არა მხოლოდ შეურაცხყოფს მორწმუნეთა გრძნობებს, არამედ ქმნის წინაპირობას სამოქალაქო კონფლიქტისთვის, რადგან ისინი "მოიხსენებენ უმე-ს მღვდლებს, როგორც ხალხის მტრებს".
დეკანოზმა ალექსანდრემ შეახსენა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ომის პირველივე დღეებიდან ეწევა საქველმოქმედო საქმიანობას და ეხმარება როგორც საომარი მოქმედებების შედეგად დაზარალებულებს, ასევე უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებს.
ამასთან, „95 კვარტალის“ მიერ ნაჩვენები მსგავსი სიუჟეტები არღვევს სახელმწიფოს შიდა ერთიანობას, რაც ესოდენ მნიშვნელოვანია ომის დროს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ, „95 კვარტალის“ გამოსვლის კომენტირებისას, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ჩვენი წმინდა მოვალეობაა აღვუდგეთ მკრეხელობას.