სბუ-ს ხელმძღვანელი უმე-თან მუშაობის შესახებ: ტემპს ადგენს მთავარი მეთაური
სბუ-ს ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა მალიუკმა თქვა, რომ უშიშროების ძალები „ასუფთავებენ თხუნელებს ანაფორაში“, მაგრამ არ აქვთ პრეტენზია მათ მიმართ, ვინც „უბრალოდ ლოცულობს ღვთის წინაშე“.
სბუ-ის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა ვასილი მალიუკმა თქვა, რომ სბუ მუშაობს უკრაინელებს შორის, მიუხედავად იმისა, აცვიათ თუ არა მათ ანაფორა. ამის შესახებ მან ჟურნალისტ ნატალია მოსიჩუკს განუცხადა ვიდეო ინტერვიუში "ბამბის თაიგული სბუ-ის ხელმძღვანელისგან".
„დღეს ჩვენ გვაქვს 50 სისხლის სამართლის გამოძიება, 19 ეჭვმიტანილი, 5 სასამართლო გადაწყვეტილება“, - განაცხადა მალიუკმა. მისი აზრით, უმე-ის სტრუქტურები არის „მოწინააღმდეგის რეზიდენციის ფუნქციონირებისთვის ხელსაყრელი გარემო“ და სბუ-ის ამოცანაა „გაწმინდოს ეს გარემო მტრისგან რაც შეიძლება ეფექტურად“.
მალიუკის თქმით, „შეგროვდა უამრავი მტკიცებულება შესაბამის უკანონო ქმედებებზე: ფსბ-ის ოფიცრებთან მიმოწერიდან დაწყებული, გეორგიევსკის ლენტებითა და ლიტერატურით დამთავრებული, რომ უკრაინა არის პატარა რუსეთი“.
მალიუკი აცხადებს, რომ „ჩვენი პრეზიდენტისა და მთავარსარდლის ხელმძღვანელობით ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ წესრიგის დასამყარებლად“. ამის მაგალითად, მალიუკმა ისაუბრა ლავრაში არსებულ ვითარებაზე, სადაც სასულიერო პირი, რომლის თანდასწრებითაც მღეროდნენ "სიმღერას რუსეთზე", ეჭვმიტანილის სტატუსი მიიღო.
”ეს ყველაფერი მოხდა გამოკვლევის, დასკვნის შემდეგ, მერწმუნეთ, აქ მიკერძოებას ადგილი არ აქვს”, - ირწმუნება მალიუკი და დასძენს, რომ ეს მღვდელი ”ძალიან კოლორიტულია - მას ეძინა კუბოში და ა.შ.
მოსიჩუკის კითხვაზე, „რატომ არ დავასრულეთ FSB ფილია ანაფორაში ჯერ კიდევ 2014 წელს“, მალიუკი პასუხობს, რომ „ახლა ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ ამაზე და ჩვენი უმაღლესი მეთაური ადგენს მთავარ ტემპს“. მან განაცხადა, რომ ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ დააწესა სანქციები „დიდი რაოდენობით რუსი სასულიერო პირებისა და ცალკეული პიროვნებების მიმართ, ხაზს ვუსვამ, რომლებიც მტრისთვის მუშაობენ“.
მალიუკის თქმით, სბუ-ს ამოცანაა გაასუფთაოს ფსბ-ს ოფიცრები ანაფორებში და მათ, ვინც უბრალოდ ღვთის წინაშე ლოცულობენ, არ ექნებათ შეკითხვები უსაფრთხოების ძალებისგან.
შეგახსენებთ, ადრე მჟკ წერდა, რომ სბუ-მ აღმოაჩინა "რუსმირის" პროპაგანდა ბალტაში, 1976 წლის ლიტურგიული კოლექცია.