ეპისკოპოსი ნიკიტა: მიმდინარეობს უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის განადგურება
ივანო-ფრანკოვსკისა და კოლომისკის ახლად დანიშნულმა ეპისკოპოსმა ნიკიტამ (სტოროჟუკმა) ისაუბრა ეპარქიის ცხოვრებიდან თავის პირველ შთაბეჭდილებებზე.
2022 წლის 21 დეკემბერს ივანო-ფრანკოვსკის ახლად დანიშნულმა ეპისკოპოსმა ნიკიტამ (სტოროჟუკმა) განაცხადა, რომ ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიაში უმე უკვე რამდენიმე წელია სასტიკ დევნას განიცდის. ვიდეო განთავსებულია Youtube არხზე "პერში კაზაცკი".
„მიმდინარეობს ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის განადგურება, რომელიც შესაძლოა ზემოდან, ცენტრიდან იყოს ნაბრძანები“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა ნიკიტამ.
მისი თქმით, მთელ ეპარქიაში დარჩა უმე-ის მხოლოდ ერთი მოქმედი ტაძარი - ეს არის ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძარი. ზოგიერთი სასულიერო პირი დროდადრო მალულად ატარებს ღვთისმსახურებას სახლში.
ეპარქიაში სულ 29 სამრევლოა, სამი მონასტერი, აქედან ორი უკვე დაკეტილია.
„დუკონსკის მონასტრის აღდგენა უკვე შეუძლებელია, რადგან იქ ყველაფერი დანგრეულია... მაგრამ ჩვენ გვჯერა სასწაულის, რომ ოდესმე იქ სამონასტრო ცხოვრების ლამპარი აინთება. ფერისცვალების მონასტერში ჯერ კიდევ არიან დევნილები, ტუსტანის პოკროვის მონასტერი კი დაკეტილია“, - განაცხადა ვლადიკამ.
მან ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებს უწოდა "ქრისტეს ჭეშმარიტი მეომრები, რომლებსაც არაფრის ეშინიათ". "ვფიქრობ, ისინი ბოლომდე დადგებიან... ეს ნამდვილი ადამიანები არიან, ისინი ავლენენ არა მხოლოდ ერთმანეთის სიყვარულს, არამედ ქრისტიანებისთვის მთავარს - ღმერთისადმი მათ ნამდვილ სიყვარულს", - თქვა მეუფემ კანონიკური ეკლესიის მრევლზე.
მეუფემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ასეთი ადამიანები მას შთააგონებენ. მან გაიხსენა, როგორი შეშინებული იყო თავიდან, როდესაც მარცინკოვის მერის მოწოდების შემდეგ, პროვოკატორები ცდილობდნენ ღვთისმსახურების ჩაშლას უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის საკათედრო ტაძარში.
”ეს მართლაც საშინელი იყო. ადამიანური შიშით მოვედი, მაგრამ ღვთის შიშმა გაიმარჯვა, რადგან ვნახე მართლმადიდებლების მნიშვნელოვანი რაოდენობა, რომლებიც ავიწროებდნენ ავაზაკებს, რომლებიც ღვთისმსახურების ჩაშლას ცდილობდნენ. ამან სასიამოვნოდ შთამაგონა, რომ მემუშავა ჩემს ერთგულებთან ერთად - ჩვენ შევეცდებით უფრო შორს წავიდეთ, მძიმე ეკლიანი გზით გადარჩენისკენ, ”- თქვა ვლადიკამ.
ეპისკოპოსმა ნიკიტამ აღნიშნა, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება და მედია არ ეხმაურება უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევას: „აქ ჩემი ხანმოკლე ყოფნისას მე ვერ ვნახე ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან დაინტერესება, არც პოლიციიდან, არც უუს-დან და არც სხვა სახელმწიფო სამსახურებიდან“.
როგორც მჟკ წერს, ეპისკოპოსი ნიკიტას ადვოკატმა უჩივლა მედიას, რომელიც ცილისმწამებლურ ინფორმაციას ავრცელებს ეპისკოპოსზე.